24. března 2018 v divadelním klubu Paradox v Brně proběhne další ročník Festivalu Spodních proudů. Vystoupí Herman Traumer, OTK, Sounds of Occupation a Spytihněv. Tolik parády za 120 Kč a v příjemném divadelním prostoru s popelníčky.
HERMAN TRAUMER je alter ego Ivoše Krejzka – básníře fekálů a trolejů z Brna. Tento podivuhodný mandarin se obklopil hudebníky z několika spřízněných hudebních těles jako jsou Hynkovy zámky, Metalurg, nebo Čočka a pod pohrůžkou bolestivých sexuálních praktik nešťastníky donutil zhudebnit své básně. Vznikla tak tvárná hmota tesaná a hnětená brněnským velikánem, který samizdatem vydal více jak čtyčicet sbírek svých prokletých textů. Hrman Traumer – Chinaski chudých.
–
OTK je česká kapela hrající směs alternativy, syrového rocku, a noiseu. Byla založena roku 1988 v Praze. Skupinu umělecky vede zvukař a majitel slavného nahrávacího studia Ondřej Ježek. V roce 2003 získali OTK za svou desku SONA A KUVA cenu Anděl v kategorii Alternativní scéna, ve které následující album Okolo bylo vyhlášeno Albem roku 2008 . Každý nový počin kapely se od předchozího hudebně výrazně odlišuje (Sona a Kuva je oproti předchozímu KOT výrazně klidnější a poetičtější, zatímco následující album Okolo patří k tomu nejtvrdšímu, co zatím OTK vydali), mezi jednotící prvky však patří Ježkův charakteristický, melancholický, místy křičený, jindy až recitující zpěv, melodická inovativnost, syrové kytary, vytříbený zvuk a hypnoticky repetitivní, leč instrumentálně zdatná rytmická sekce. Texty jsou většinou symbolické, nepříliš rozsáhlé, v refrénu se často opakuje jediná věta…
–
SOUNDS OF OCCUPATION je objev roku 2016! Irčan Paul O’Connor vokál a bicí, společně s nenkovskými hudebníky Lukášem Robkem na basu a Martinem Bystřickým na kytaru skládají svoji poctu devadesátkám. U vydavatelství Ears&Wind Records vydali beznadějně rozebraný debut The Same River Twice a byli zastoupeni na sampleru vydavatelství Na vlně hořícího psa. Zzní to trochu jako Nirvana a říká se tomu indie rock… Vlastně už nezní. Je tam ještě Škoťák. Bystra to říkal.
–
SPYTIHNĚV z Rožnova pod Radhoštěm to je zajímavý přírodní úkaz, v podstatě parta opilců a vagabundů. Název kapely není odvozen ani od stejnojmnenného přemyslovského knížete, ani od obce v Dolnomoravském úvalu, jedná se o prachsprostou kombinaci výrazů „spít se“ a „hněvat se“, tedy SPYTIHNĚV. Je to cosi nesourodého a věčně se hašteřícího, dohromady to však vytváří něco ohromě přitažlivého, máte-li stejně jako my, poněkud pokřivený vkus.