HOMÉR’S MEMORIAL 2015

9. a 10. ledna 2014
RC BROOKLYN, Bašta 6, Brno
(naproti Hl. nádraží na terase, hned vedle brněnské pobočky cOSA nostra)

 

Vstupné: den CZK 120,-; Dva dny 200,-
Vzpomínka na brněnského básníka Pavla Homéra Abrože, neodmyslitelné součásti neviditelného kulturního Brna, brněnského undergroundu. Nápad na Homér’s Memorial vznikl v hlavě Homérova dlouholetého přítele, archiváře a vydavatele Luboše Vlacha (ŠOT Records, Edice Predikace) asi měsíc po Homérově smrti v roce 2011. Akci pořádají každoročně vydavatelství Ears and Wind Redcords, revue Dno, almanach Um Pakultury a nakladatelství Vetus Via. Na festivalu nevystupují jen umělci spjati, či inspirováni Homérem, byť jich ovlivnil nespočet (např. Já jsem poznal, Čočka, Nic moc Kvintet, Mongolovy městské sady…), pozvání přijala celá řada vystupujících napříč žánry, koncepce je podobná Krákoru, zasazeno do intimnějšího klubového prostředí.
Na 4. ročníku Homér´s Memorial budou pokřtěny 3 knížky, a to sbírka povídek „Od zítřka žirafy nejím“ od Marka Soboly, který bude festivalem provázet, dále sbírka básní brněnského básníka Ivoše Krejzka „Vteřinový manžel“ a novinka Petra Formše „Okusovači mrtvol“. Samozřejmostí bude aktuální číslo novin „Uši a Vítr“.

 


Pořad Na vlně hořícího psa 1 věnovaný Homérs Memorial 2015 streamujte zde.

Requested file could not be found (error code 404). Verify the file URL specified in the shortcode.

 

pátek 9. ledna od 18.00
Nadívaný skřivánek
P. Formš – křest knihy
Záviš – křest CD „K tomu nic“
V. Holata & spol.
Ylo-Africký slon
Česnekový hlavy
Mongolovy městské sady
Metalurg

Během večera bude uvedeno nové Závišovo CD – K tomu nic a CDr split Metalurg/Mongolovy městské sady (obé Ears&Wind Records, Záviš jako poslední titul roku 2014 a splitko jako první vlaštovka roku 2015)

 

sobota 10. ledna od 18.00
Pepíček Čečil
Nedělní lidé
Hokr
Gregor Samsa
Fask Luma
5 kilo ubrusu
Kontroll

 

Nadívaný skřivánek
Boskovicko-brněnská kapela. Pohrobci legendární kapely Pařez s kytaristou Petrem Vojnarem (též Čočka, Idiot Crusoe).

P. Formš
Autorské čtení a křest knihy „Okusovači mrtvol aneb Neslyšeli Zarathustru“, která vychází v nakladatelství Lumen Aventini a vydavatelství Ears&Wind Records. Knihu ilustruje Vladimír Havran Smýkal, doslov S.d.Ch., náklad 111 číslovaných kusů, básně z let 1990–1993.
Záviš
Křest CD „K tomu nic“, které bylo nahráno v říjnu ve studiu Javor a o mastering se postaral Miloš Makovský. Deska je vyvedena v plnobarevném kartonovém digipacku se zasunutou knížečkou s texty. Z titulní strany na váženého posluchače vykukuje „Dáma s oteklou pičou“ – digitalizovaný olej Vladimíra Havrana Smýkala.
Ťovajz a spol.: Pekingský hematom (Zbyněk Havlíček)
Poslední velká báseň Zbyňka Havlíčka (1922 – 1969), kterou napsal roku 1966. Autorem hudebního pásma je Vítězslav Ťovajz Holata.
Ylo-Africký slon
Rousínovská alternativní kapela vzniklá v roce 1988 okolo Břetislava Jelínka alias Jima a frontmana brněnské kapely Dunaj Jiřího Kolšovského. Pro Ylo je typický nezaměnitelný hlasový projev Jima, zakladatele jednochlapové kapely „Fyzické osoby“.
Česnekový hlavy
Psychoaktivní těleso tvořené česnekovým guru Lubošem Vlachem, Honzou Lamramem a Radimem Babákem. Jejich vystoupení způsobuje čichové halucinace & další nečekané synestezie.
Mongolovy městské sady
Psychedelický sbor z Třebíče. Undergroundový fénix se šikmýma očima hrající více než 20 let. Na festivalu Homér´s Memorial pokřtí CDr split Metalurg/Mongolovy městské sady (Ears&Wind Records).
Metalurg
Hudba kapely Metalurg z Brna by se dala označit jako hard & heavy s občasným lehkým bluesrockovým nebo tradičně rock’n’rollovým nádechem. Tvrdá, řízná muzika s psychedelickým nádechem, kde se snoubí kytara, basa, bicí, vokál a foukačka.

 

Pepíček Čečil
Pepíček Čečil je pravým představitelem hospodské muziky, které dominuje tahací harmonika. Dnes má za sebou velkou část koncertů, která se podepsala na jeho jedinečném a osobitém způsobu projevu. Při jeho vystoupení má většina lidí dojem, že se ocitl v době rady Vacátka v putykách nejnižší kategorie, kde se scházela “galérka” a kde zábava všech zúčastněných byla na prvním místě.

Nedělní lidé
Skupina Nedělní lidé vznikla v roce 2004. Kolotočářská veselice, panáček s hůlkou, švábi v tapetách, to vše náležitě semleto…
Hokr
Kapela vznikla v roce 1979 v Praze a v obměnách a s přestávkami hraje tato perla nezávislé hudební scény dodnes. V jedné etapě let devadesátých změnili název na Poco Loco, aby zanedlouho byl znovuzrozen Hokr. Hudebně se jedná spíše o propracovaný art rock s undergroundovým přístupem.
Gregor Samsa
Gregor Samsa (česky Řehoř Samsa – hrdina Kafkovy povídky Proměna) je pražské trio. Všichni tři muzikanti jsou Maďaři pocházející ze Slovenska. V roce 2014 jim u vydavatelství polí5 vyšla výborná deska Lassú fény / Pomalé světlo.
5 kilo ubrusu
Rýmařovská kapela vzniklá v roce 2009 u legendárního kytaristy Tondy Joniho v kuchyni. Druhou kytaru hraje Střevlík (viz též Miky Marusjak Poetic Band), bicí Mirek Kováč a zpěv kdo jiný, než fenomanální Bohoušek Cicko.
Fask Luma
Ryk, údery, žestě, zhudebnělý cestopis. Zřizovatelem tohoto pražského souboru jsou „Nedělní lidé“, přesto ctihodný pan Luma tančí po svém. Tam přidá, tu ubere, onde přitlačí, vykřikne, dumá…
Kontroll
Řízná kapela z Prahy složená z bratrů Holubových (basa a bicí – viz též OTK) – jako vždy uchvacující závěr festivalu. Bráchové spolu na pódiu komunikujou zásadně prostřednictvím instinktů, pudů a panáků.

 

Na místě distro, pivo, gazely. Kouření povoleno.

 

Pár momentek z proběhlých ročníků: