LES – KRÁKOR RETROSPEKTIVA 2013

29. – 30. listopdu 2013, začátky v 17.00
Klub Boro, Brno, Křenová 75
Vstupné: den CZK 150,- oba dny 250,- předprodej 200,- na oba dny
(předprodej již zahájen v Brně na baru v Boru, v Indies a u Wolfa, nebo přes e-shop Dřevěná cikáda bez poštovného a se samplerem Krákor 2012 grátis)

Poohlédnutí za patnácti léty festivalu Krákor a jedenácti léty vydavatelství Ears&Wind Records. Účinkující spjati s festivalem, řada kmenových kapel labelu. Pokřtíme reedici Závišovy první knihy Oběšený Petr, která vychází péčí Ears&Wind Records a uvedeme fotosešit fotografií Emira&Chaliho z loňského ročníku s videosestřihem z akce na DVD. Uvedeme novou desku legendární pražské undergroundové kapely Ginnungagap – Jsem životu děvkou a novinku se starými fláky třebíčské psychedelické kapely Mongolovy městské sady – Rouno pelichá.

Nahlášené i nenahlášené básnické vstupy. Filmová projekce skupiny Kunst Macht Frei. Slovem provede básník Marek Sobola.

Pořad Psí hodina 66 na téma LES / Krákor retrospektiva na rádiu Dráťák

Audioupoutávka s fragmentem skladby Špinavýho nádobí.

Videoupoutávka s fragmentem skladby kapely Hrozně.

 

Program po dnech:

Pátek 29. listopadu od 17.00

KUNST MACHT FREI – filmová projekce

ZÁVIŠ

NICMOC KVINTET

SKRYTÝ PŮVAB BYROKRACIE

MONGOLOVY MĚSTSKÉ SADY

GINNUNGAGAP

Sobota 30. listopadu od 17.00

KUNST MACHT FREI – filmová projekce II. část

SIBÉRIJA

NARAJAMA STBEND

HROZNĚ

ŠPINAVÝ NÁDOBÍ

KABARET DR. CALIGARIHO

Po oba dny nahlášené i nenahlášené vstupy, poesie, performance…
Z Asijského Maroka přijede své verše přečíst Jaroslav Stančík (*1986, Myškechy/Banská Bystrica)
Marek Sobola opráší staré texty „když už je to ta retrospektiva“, takže očekávejte i autorský přednes něčeho, co vám možná připomene tučná léta Kapely Soboly
Z Ostravy „jen tak“ něco přečte šansponiérka a dekadentní básnířka Mína…
Měl by se otočit i Josef Klíč, coby nepravidelný člen Špinavýho nádobí.
Závišova Oběšeného Petra pokřtí generální ředitel Ears&Wind Records Slovakia Erik Z. Tóth.
Před Mongolským plechovým  Rounem se obnaží výtvarnice Denise Wild.
Desku Ginnungagap properferuje performerka Jana Kálí Orlová.
Císař Prvního fotopoetického clubu Brno Emir&Chali uvede fotosešit a DVD z Deseti let Ears&Wind Records.
Po oba dny budou v prostorách klubu vystaveny obrazy Evy Macholánové-Motlové.

K účínkujícím:

KUNST MACHT FREI
Tak si říká sdružení filmařů, z jejichž tvorby pustíme na plátno několik  kusů:

Proč nechodím do kina, 6 minut
Krátká, úsměvně plačtivá výpověď  čtyřicátníka, proč nechodí do kina. Tento film, jenž útočí na city všech věkových kategorií, získal několik ocenění, i mezinárodních…

Vetřelec CZ, 20 mninut
Z hlubin vesmíru se domů na zemi vrací nákladní kosmická loď. Spící posádku probudí neznámé SOS signály z cizí planety. Kapitán se rozhodne zasáhnout a vydá rozkaz k přistání na nehostinné planetě. Vzápětí zde naleznou bizarní vesmírné plavidlo, v jehož útrobách se nachází zákeřná a nezničitelná forma života. Boj o přežití začíná… Jeden z nejzdařilejších českých rimejků slavného Vetřelce od Skota Ridlyho.

Deníky, 20 minut
Slavná herečka Bára Munzarová a dva brněnští nýmandi. Filmový autentický deník plný jednotvárných, nudných, skoro až šedivých dnů. Varování autorů: tyto životní příběhy jsou okořeněné smíchem trhající bránici a doprovázené vodopádem slz. Snad.

NICMOC KVINTET
Brněnská parta dorůstajících a odrůstajících mániček. Jejich tvorbu lze připodbnit folk-rockové kakofonii v undergroundovém hávu. Vynikající texty podzemních ikon: Homér, Bondy, Chali, Krejzek. Poté co kapela absolvovala své premiérové zahraniční turné na Slovensko, majitel podniku vzkázal Nechcem ďalšie koncerty, tak ich všetky prosím zruš, underground nieje pre môj bar a dosť ľudí sa sťažovalo že sa to nedá počúvať… proste hrôza!!

 

ZÁVIŠ
Písničkář s undergroundovými kořeny. Od dob temné normalizace putuje s kytarou po putykách a večírcích, dnes vystupuje i v koncertních sálech. Autor celé řady desek a knížek veršů a mikropovídek. V Boru pokřtíme reedici Závišovy prvotiny Oběšený Petr, tentokrát s ilustracemi Vladimíra Havrana Smýkala – zakladatele výše uvedené kapely NicMoc Kvintet.

HROZNĚ
Kapela hraje od roku 1982, což je déle jak 30 let! Teprve letos na Krákoru jim vyšlo debutové CD Už není čas, kde je zakonzerována třicetiletá hudební zkušenost léta nedoceněné špičky brněnské alternativy.
I když některé texty vycházejí z poetiky nesvobody a absurdity v době normalizace, je poetika skupiny Hrozně (a konkrétně jejích starších písní) aktuální i v dnešní době píše v recenzi k desce Už není čas Milan Tesař. V jiné renezi Petr Korál hodnotí: Strhující dojem korunují neméně jedinečné texty piné poetických metafor i zneklidňujících obrazů: „Kdo se boji, af nechodí sám po světě. číhají tam šelmy, číhají tam lidé, rezavé úlisné lišky podŠité…” Skvělá deska!

 

MONGOLOVY MĚSTSKÉ SADY
Někdy v roce 1992 se hlavní dva protagonisté s vypůjčeným bubeníkem na jedné soukromé párty nasomrovali na pódium jakési tancovačkové kapely, že budou dělat umění…  Psychedelický sbor z Třebíče a okolí oslaví 20 let existence. Slavné oprášení legendy se konalo na Krákoru 2012 a nástup byť po více jak šestnáctileté přetržce to byl pompézní. Debut samochvála přináší rozhodně víc potěšení než  samohana získá pro nebývalý úspěch sourozence. Limitovanou řadu CD v plechovce s nově nahranými starými fláky.

 

SKRYTÝ PŮVAB BYROKRACIE
Tak trochu jiný underground. Vedle vlastních textů kapela zpracovává zejména výroky slavných a k hudbě přistupuje zcela netuctově. V roce 2000  vítěství na Malé alternativě. Původně trio, poté kvartet, trio a opět kvartet. Maxim Horovic k desce předvoj armány monster píše: deklamace více než zpěv, sbory a táhlé duhy dechů nebo kláves, temné a černobílé, celkové vyznění vytváří dramatický dojem, kousek od divadla, na krok od rituálu. „Smrt je náboženství, odolává i matematice.“ Na místo, kde dříve ohlodávaly dřeň písně industriál a domácí udělátka, je dnes brána elektronika se stejnou funkcí, s podobným vyzněním. Hrubé a noisové, deziluzivní a civilní...
Aktuální deska Johoho.

SIBÉRIJA
Hanácká zima. Kdysi dávno existoval Brixbar band, v roce 2000 vzniká v Rýmařově kapela Sibérija – netuctový, instrumentální art-rock, prvky propracované, hloubavé až zádumčivé melodie na pomezí jazzu, alternativního rocku, folku a post rocku pro náročné posluchače . Na malé alternativě v roce 2010 získávají současně cenu poroty i cenu diváků.

 

NARAJAMA
Alternativní zjevení let devadesátých. Prvky rocku, alternativy, moravského folklóru, jazzu… Kapela která přežila svůj vlastní revival! Vloni jsme na Ears&Wind Records vydali trezorovou nahrávku 3’mej, jejíž koncertní křty zaznamenaly obrovnský úspěch. Radek Kopel v recenzi k desce píše: stále sršící nástroje, příjemně frázující vokál, nejednou se s lehkostí rozlétávající do prostoru…

ŠPINAVÝ NÁDOBÍ
Legendární kapela undergroundu první generace. Prakticky nehrají a už vůbec nezkouší, přesto mají svůj repertoár dokonale v malíčku. Vpravdě originální hudba, skvělé texty převzaté během let i jinými legendami a jejich živě vystoupení, to je neopakovatelné divadlo, často se zajímavými hosty, jimiž nemusí být zrovna hudebníci, ale třeba nehrající člen kapely – malíř a keramik David Bartoň, nebo martínkovský poeta Pavel Herot…

 

GINNUNGAGAP
Dávno nehrající pražská undergroundová smečka, která se rozpadla dřív než se stačila stát legendou. Jádro Skrytého půvabu byrokracie, Formš, Židová a další. Na festivali pokřtíme desku z archivu dochovaných nahrávek Jsem životu děvkou. Vychází na značce Ears&Wind Records v limitované řadě 300ks jak je pro náš rybník dobrým zvykem.

 

KABARET DR. CALIGARIHO
Audio-visuální retardace. Anonymní uskupení několika příznivců alternativní hudby, jejichž výsledný projev zachází za hranice normality, dalo by se říci, až na pokraj lehké mentální retardace. Projekt, se kterým momentálně vystupují (Chopinovo vzkříšení) navazuje na bizarní éru kinematografie 20. let. Bystrému diváku a posluchači neunikne také jistá náklonnost k americké umělecké formaci The Residents.

Plakát v tiskové kvalitě pro A3 zde

A něco z loňska: