HOMÉR’S MEMORIAL 2016

15. ledna. 2016 se v divadelní studiu Paradox, na Křížová 20 v Brně uskuteční pátý ročník vzpomínkového festivalu na brněnského básníka Pavla Homéra Ambrože, neodmyslitelné součásti neviditelného kulturního Brna, brněnského undergroundu. Akci pořádají každoročně vydavatelství Ears&Wind Redcords společně s revue Dno. Na festivalu nevystupují jen umělci spjati, či inspirováni Homérem, byť jich ovlivnil nespočet (např. Já jsem poznal, Čočka, Nic moc Kvintet, Mongolovy městské sady…), pozvání přijala celá řada vystupujících napříč žánry, koncepce je podobná Krákoru, zasazeno do intimnějšího klubového prostředí. Na pátém ročníku Homér´s Memorial budou pokřtěny 3 knížky, a to sbírka povídek „Od zítřka žirafy nejím“ od Marka Soboly, který bude festivalem provázet spolu s Ivošem Krejzkem (tato sbírka měla být pokřtěna už před rokem, tak snad to letos vyjde), dále sbírka básní brněnského básníka Petra Čermáčka „Ohniště“ a básnická prvotina zpěváka kapely Blaho 19 Tondy Června „Červen v zimě“. Samozřejmostí bude aktuální číslo novin „Uši a Vítr“ a revue „Dno“.

Divadelní dtudio PARADOX, Křížová 10, Brno
Vstupné 100Kč

Časový harmonogram:
17:30 Projekce filmu Barva cynismu (R. Marek Lutka)
18:30 Radim Babák (křest CD Tutepeto)
19:30 Petr Čermáček (křest knihy Ohniště)
19:45 Ťovajz & spol. & spol. (zhudebněné pásmo 4 básní Karla Šebka)
20:30 NicMoc Kvintet…
21:30 křest revue DNO č.23, Marek Sobola (křest knihy)
21:45 Česnekový hlavy (křest CD)
22:30 Blaho 19 + Tonda Červen (křest knihy Červen v zimě)
23:30 Psychodeformátor & Sobola Jam

K účinkujícím:

Film Barva cynismu
Čtvrtá projekce filmu inspirovaného novelou Feťák W. S. Burrougse. Režíroval Marek Lutka, stopáž 61 min. Ve filmu použita mimo jiné hudba legendárních King Crimson. V hlavní roli kytarista kapely Trafo Martin Kašpar.

Radim Babák
Křest CD „Tutepeto“ brněnského akordeonisty, které bylo nahráno na podzim na chatě v Kutinách, mastering Tomáš Vtípil, vydává Polí5 Pepy Jindráka.

Petr Čermáček
Křest již sedmé sbírky brněnského básníka, který byl v letech 2011–2014 šéfredaktorem revue Weles. Za básně z rukopisu „Ohniště“ byl v roce 2012 nominován na Drážďanskou cenu lyriky.

Ťovajz a spol.
Zhudebněné pásmo 4 básní Karla Šebka. Autorem hudebního pásma je Vítězslav Ťovajz Holata. vystupuje ve složení Víťa Ťovajz Holata barytonsaxofon, Michal Kadlec klarinet a tenorsaxofon, Martin Růžička cello, Radim Babák přednes, Jan Lamram holatofon.

NicMoc Kvintet…
Syrové, deziluzivní glosování. Chlapské a drsné. Cítím v tom Bukowského. Vykopem si hroby a budeme v nich šukat: nejvýraznější text alba, největší popík a nejlepší obraz v jednom. Představuju si soulož ve vykopaném hrobě… (Jana Orlová k desce Nic moc nečekejte)

Marek Sobola
Moderátor kulturních akcí a frontman kapely Kapela Sobola II pokřtí svou sbírku krátkých příběhů „Od zítřka už žirafy nejím“ a zároveň spolu s Lubošem Vlachem 23. Číslo revue Dno.

Česnekový hlavy
Psychoaktivní těleso tvořené česnekovým guru Lubošem Vlachem, Honzou Lamramem a Radimem Babákem pokřtí své nové CD.

Blaho 19 + Tonda Červen
Kapela z Hranic na Moravě, Brňákům známá například z festivalu Krákor, kde dvakrát vystupovali, či ze Sirova festivalu v Hradčovicích. Její frontman Tonda Červen pokřtí svou básnickou prvotinu „Červen v zimě“.

Psychodeformátor & Sobola Jam
Původně měli vystupovat jako každoročně na závěr Kontroll, pak Kapela Sobola II, poté Němá hystéria, která přišla mezitím o muzikanty, aby nakonec vystoupili (pravděpodobně) EZT a Marek Soboly v jamu doplněném o další přeživší muzikanty.

A jaký byl Homérs Memorial vloni můžete čichat zde:

Všechny fotografie z uplynulých ročníků festivalu Homérs Memorial