…IVOŠ KREJZEK SE Z LESA OZÝVÁ

Jedenáctiny vydavatelství Ears & Wind records se letos slavily 29. a 30. listopadu v brněnském klubu Boro dvoudenním festivalem pod tajemným názvem Les nabitým hudbou, poezií, filmovými projekcemi, performancemi, nahlášenými i nenahlášenými vstupy, zkrátka vším, co k takovéto skvělé podzemní akci patří.Proč zrovna Les, to se můžete až budete mít možnost zeptat přímo agilního šéfa Ears &Wind records pana Igora Látala, pro nás známé Fida a pokud této možnosti nevyužijete, tak si poslechněte  šedesátoušestou Psí hodinu na rádiu Dráťák, kde vám to Fido ze záznamu sám poví.

Začínalo se v pátek 29. v 17 hodin s deseti prodanými vstupenkami  v předprodeji performancí sdružení filmařů Kunst macht frei, kteří oděni do rouch vzývali svatého šiváZe a promítli nám svůj vtipný filmový počin.
potom už moderátor večera Marek Sobola uvedl prvního účinkujícího Záviše, který nejen, že zahrál největší pecky svého repertoáru, ale se slovy chvály i pokřtil znovuvydání svojí první knihy Oběšený Petr u E&W Records. U křtu mu asistovali Erik Tóth a Havran, který Oběšeného Petra ozdobil svými grafikami. Následovali stále se zlepšující domácí Nicmoc kvintet, po nich milí hosté z Prahy Skrytý půvab byrokracie v čele s charismatickým Jakubem Židem. Dále třebíčský psychedelic band Mongolovy městské sady, oslavující na Lesu dvacáté výročí od svého vzniku křtem desky Rouno pelichá.


Tato deska vydaná u E&W records ve speciální sběratelské edici 30ks k dnešnímu dni již rozebraná obsahuje pravěké skladby Mongolů. Rouno jsem spolu s kluky z kapely pokřtil já. Třešničkou na dortu večera byli předchůdci Skrytého půvabu byrokracie již zaniklí Ginnungagap. Tito v rámci jedinečného vystoupení uvedli své album Jsem životu děvkou. Jeho křtu se nekonvenčním způsobem ujala básnířka a performerka Jana Orlová a pokřtila ho zlatým deštěm, zvolna stékajícím až na podlahu clubu Boro.

Druhý den po avízované neúčasti Narajamy nevystoupila ani Sibérija. Obě skupiny zastoupil spolehlivý ST band. Mezi produkcí nejlepší brněnské alternativy Hrozně pokřtil démonický Emir Chali s neméně démonickým Fidem retrospektivní foto knihu s DVD mapující dění loňských oslav desátého výročí E&W records. Po Hrozně nastoupilo nenapodobitelný Špinavý nádobí, který předvedlo takovej bigboš, že roztančilo i dnes již pamětníka Miru Olšanského.
Závěr večera a také celého retrospektivního festivalu Les připadlo Kabaretu Dr. Caligariho a ten v rámci ladění nástrojů na malou chvíli doprovodil i okouzlujícího Marka Sobolu, tentokrát bohužel bez rudé košile, aby si zavzpomínal jaké to bylo, když ještě hrávala jeho Kapela Sobola……

Ivoš Krejzek
básník a účastník akce

A nějaké momentky z akce: