POTULNÝ DĚLNÍK 2014

Od čtvrtka 16. října do soboty 18. října proběhne hluboko pod zemí, v brněnském klubu Brooklyn festival poesie Potulný dělník. V pořadu redaktorky  Aleny Blažejovské  Zelný rynk na ČR Brno bude v sobotu 11. října hovořit zakladatel Potulného dělníka Jaroslav Erik Frič na řadu témat spojených s vydavatelskými aktivitami a samozřejmě i na téma festivalu Potulný dělník.

16., 17. a  18. října 2014,  začátky od 17.00

Klub Brooklyn, Brno, Bašty 6 (naproti vlakovému nádraží)

Vstupné: den CZK 100,- / tři dny dny 250,-

Podrobný program po dnech zde

 

(ne)Pozvánka na Potulného dělníka 2014:

 

K účinkujícícm:

Karel Vepřek – český písničkář narozený roku 1961. Vydává své vlastní písně a zhudebněné básně (Jiří Orten, Jan Zábrana, Bohuslav Reynek apod.).

J. E. Frič – křest knihy brněnského básníka J. E. Friče „Jsi orkneyské víno a jiné básně“ – Kompletní básnické dílo z let 1996 až 2010.

Záviš – lidový umělec ze Znojma, písničkář s undergroundovými kořeny, kníže pornofolku, stálice na brněnských pódiích, zejména na Potulném dělníkovi. Od dob temné normalizace putuje s kytarou po putykách a večírcích, dnes vystupuje i v koncertních sálech. Autor celé řady desek a knížek veršů a mikropovídek – letos vyšla u Ears&Wind Records reedice jeho knižní prvotiny Oběšené Petr.

Pavel Petr – básník ze Zlína, narozen roku 1969. V polovině 90. let byl blízkým spolupracovníkem revue Box, v letech 1995-1997 byl redaktorem revue Host v Brně. Je zastoupen v mnoha českých a zahraničních antologiích poezie. Pracuje jako knižní editor, v revue Prostor Zlín má na starosti literární část, kde publikuje současné české básníky.

Miroslav Holman – básník narozený v roce 1938. V mezidobí let 1973 až 1990 publikoval Holman v samizdatové edici nazvané Texty přátel, která byla do značné míry spojnicí olomouckého a brněnského samizdatu. Oficiálně začal publikovat až v roce 1996 v brněnském nakladatelství Vetus Via, které tři roky před tím založil Jaroslav Erik Frič.
Krákor 2014, Ostopovice u Brna. Pavel Zajíček – DG 307. Foto Vladimír Sabo.

Pavel Zajíček a hosté (DG307)– český básník, textař a výtvarník, narozen v roce 1951. Jedna z nejvýznamnějších představitelů českého undergroundu a zakladatel kapely DG307 vystoupí za doprovodu „nových“ členů kapely. Nikdy nehrané skladby z počátku 70-tých let!

000 – tři nuly. Zcela nové brněnské hudební uskupení vzniklé na základech rozpadnuvší se skupiny Les Yelles s kytarou Radka Nikla (Vibra Etherna, Katka Šarközi) a Jana Lamrama.

J. E. Frič čte z I. M. Jirouse – čtení ke 2. vydání sbírky Magorova Vanitas z roku 1999.

[che] – hardcoreový šanson. Kapela tvořená multiinstrumentalistou Tomášem Vtípilem a akordeonistou Radimem Babákem.

Jezerel – JEdnotka ZEsnulých REkreačních Letců. Kapela z Třebíče, hrající hardcore-experimental.

Jakub Žid: Labyrint snů – projekce filmu lídra kapely Skrytý půvab byrokracie.

Ťovajz a spol.: Pekningský hematom (Zbyněk Havlíček). Poslední velká báseň Zbyňka Havlíčka (1922 – 1969), kterou napsal roku 1966. Báseň přednese Radim Babák za hudebního doprovodu Vítězslava Holaty, který je rovněž autorem pásma, za doprovodu Martina Růžičky, případně dalších muzikantů.

Hynek Ozzy Paseka – brněnský básník narozený roku 1982. Na festivalu Potulný dělník bude pokřetěna jeho prvotina Skandál v pátém patře.

Lenka Hajdučková – básnířka a scénáristka z Banské Bystrice, v současné době žije převážně v Praze, narozena roku 1988.

Um pakultury – křest almanachu básnických autorských textů, tentokrát převážně s erotickou tematikou.

Marie Čmelíková – malířka a básnířka z Kyjova, narozena v roce 1988. Studovala malbu a grafiku ve Zlíně, v současné době bydlí v Brně a pracuje jako počítačový grafik. Letos chystá svoji prvitinu Kniha vášní.

Fossil – crossover-psychedelic z Havířova. Kapela vznikla v roce 1999 a tvoří ji pět členů, kteří jsou znalcům dobře známí z jejich dlouholetého působení za dob svobody i nesvobody v mnoha originálních punkových a alternativních souborech (např. Sliz, Středně Rychlé Šípy, Radegast, Klec, Red Horse, Temné Slunce, Malíkův Hnus A Dech, The Bone Collector, 3 tečky, T.D.H.R., Brachyblast, Nechte Nás Bejt!, Za Co?, Piráti Klidných Vod, Morální Tyfus, Personal). Nedílnou součástí skladeb jsou texty, které obstojí i samostatně jako hořce veselá inteligentní poezie. Loni vydali třetí album s názvem Pánský lékař.

Miroslav Václavek – básník, spisovatel a blogger ze Šumperka (narozen 1965). Letos mu vyšel válečný román Železné včely a chystá se sbírka S rybí kostí v krku.

Robert Rybicki – narozen r. 1976 v polském Rybniku, pracoval jako redaktor, věnoval se happeningům a organizování uměleckých, a to nejen literárních akcí. Je autorem pěti sbírek básní. České překlady jeho veršů vyšly v Tvaru, Psím vínu a Protimluvu.

Petr Motýl – český básník, prozaik, autor divadelních her, umělecký kritik, vydavatel časopisů a internetových periodik, narozen roku 1964 v Klatovech. Překladatel Roberta Rybickiho.

Tumpach kvoč – brněnská kapela hrající osobitou směs rocku, punku a šramlu. Frontmanem kapely je zpěvák a akordeonista Ivoš Fafílk (dříve kapela Škroupova 12°).

P. Formš – spisovatel, výstřední grafik, fotograf, zakladatel, textař, zpěvák a vůdce někdejších undergroundových kapel Neslyšeli Zarathustru Orchestra (1993) a Ginnungagap (1998), uznávaný vitrážista a restaurátor historických vitráží. Vlastním jménem Petr Coufal, narozen roku 1967 v Praze. Letos vyšla v II. vydání kniha Noc Slavěnina, která bude na Potulném dělníkmovi pokřtěna.

Roman Klígl – básník z Kyjova, narozený roku 1984, známý z autorských vystoupení v Kyjově a na festivalu Beseda u bigbítu v Tasově.

David Lázeňský – pražský básník, narozen roku 1990 v Pardubicích, hraje v kapele „Von Plastic Factory“. Svojí tvorbou se snaží volně navázat na tradici básníků vzešlých z prostředí českého undergroundu.

Mongolovy městské sady – psychedelický sbor z Třebíče. Undergroundový fénix se šikmýma očima hrající více než 20 let.
Projekce ostravských momentů z loňského Potulného dělníka.

Tiché lodi – sólový projekt básníka, kytaristy a zpěváka kapely Hynkovy zámky, Reného Müllera. Zhudebňuje jak vlastní texty, tak i texty Miroslava Václavka či Oldřicha Janoty.

Ivan Motýl – ostravský básník, publicista, redaktor časopisu Týden, amatérský historik a historický amatér, piják piva a starý žvanil, narozený roku 1967.

Petr Hruška – ostravský básník, scenárista, literární historik a vědec, narozený roku 1964. Pracuje v Ústavu pro českou literaturu AV ČR v Brně, jeho badatelskou oblastí je česká poezie po roce 1945. Českou literaturu učí střídavě na Masarykově univerzitě v Brně a na Ostravské univerzitě. Je členem redakční rady časopisu Host a redaktorem časopisu Obrácená strana měsíce; Spoluorganizuje literární pořady, festivaly a výstavy.

Jaroslav Kovanda – český básník a publicista, narozený roku 1941, žije ve Zlíně. V letech 1997–2006 vydával a byl šéfredaktorem časopisu pro současnou poezii Psí víno, v současnosti čestným redaktorem útulny poezie Herberk. Kromě literatury se věnuje malířství, sochařství a typografické práci.

Žen – Michael Bártek, narozen roku 1964 v Hodoníně, milovník Karla Kryla. S vlastní hudbou začal vystupovat na stará kolena, prvně v počátcích Vítrholce, poté v Obležení žen a letos, v padesáti, vydal sólový debut ŽEN – Nafúknuté.

Jan Lamram – Barové nokturno – sólový projekt Jana Lamrama, narozeného roku 1981 a v současnosti žijícícho v Brně. Obvykle vystupuje sólově s kytarou či komputerem nebo s kapelami Massive Mustache, Ples v opeře, 000 a jinými projekty.

Petr Pustoryj – olomoucký básník, typograf, redaktor, výtvarník, narozený roku 1964. Vlastním jménem Petr Palarčík, vydal básnickou sbírku Den a noc a publikuje v Herberku.

Jakub Grombíř – bzenecký básník, filmovědec, vinař a písničkář, narozen roku 1964. Jeho poslední sbírka se jmenuje Kráska a network, publikuje v Herberku.

Petr Odehnal – historik, literární kritik a básník, narozen roku 1975, žije ve Valašských Kloboukách. Doktor českého jazyka. Člen redakčních rad řady vlastivědných moravských časopisů, publikuje v Herberku.

Vobruč band – želetavská kapela Vobruč band s charismatickým Vlastou za mikrofonem zhudebňující texty velikánů českého undergroundu, jako např. Egona Bondyho, Fandy Pánka a dalších.

Milan Libiger – básník, novinář a cestovatel, narozený roku 1975. Publikuje v Herberku a samnostatně vydalk dvě knížky básní: Jako polystyrén na hladině Indie a Na jedno u Šivů.

Tomáš Lotocki – básník a rybář, narozený roku 1977. Vydal sbírku Čeřeny, je redaktorem Herberku, publikuje v Umu pakultury a je častým a vítaným hostem Potulné akademie a dalších spřátelených akcí.

František Horka – basník publikující v herberku, narozený roku 1961. bydlí v Halenkovicích, vydával s Jiřím Dynkou a Jiřím Moravským Brabcem internetový magazín Magazlin. Jeho básně dostaly první cenu na festivalu experimentální poezie Modernost v Rakovníku v roce 2002.

Kapela Sobola II – reinkarnace kapely kolem charismatického brněnského básníka, prozaika, hudebníka a moderátora Marka Soboly, narozeného v roce 1971. Ano – je to tady, těšte se až frontman kapely opráší svoji krvavě rudou košili…