POTULNÝ DĚLNÍK 2015

Patnáctý ročník festivalu poezie
30. – 31. října 2015, začátky od 17.00

Klub Brooklyn, Brno, Bašty 6 (naproti vlakovému nádraží)
Vstupné: den CZK 100,- Permanentka: CZK 150,-
Festival poesie založil Jaroslav Erik Frič v roce 2000. Potulný dělník léta probíhal v nejrůznějších brněnských klubech a hospodách, některé ročníky se uskutečnily i současně v několika podnicích. Skleněná louka, hospoda U Sucháča, Mandragora, Boro, Brooklyn – tam všude Potulný dělník zanechal stopy. Letos podruhé v klubu Brooklyn jako patnáctý ročník. Čtvrtým rokem bez sponzorů a dotací.

Přečetěte si také rozhovor Borise Klepala s Honzou Bartoňem a Jiřím Slavíčkem zde

Noviny Ušia Vítr 1510 k festivalu potulný dělník zde

 


pátek 30. října 2015:

17:30 Projekce hudebních klipů z produkce Ears&Wind Records a spřátelených
18:15 Velká svačina rock / Skalica
19:15 František Vrba autorské čtení / Olomouc
19:30 Jiří Trnka autorské čtení / Olomouc
19:45 Pavel Herot autorské čtení a brněnský křest knihy / Martínkov
20:00 Ťovajz a spol. zhudebněná poesie Jana Kameníka(Holata, Babák, Kadlec, Růžička, Lamram) / Brno
20:45 Tomáš Lotocki autorské čtení a křest knihy / Brno
21:05 Pavel Šuhájek autorské čtení / Brno
21:20 Lamram jam crossover-hardcore / Brno
22:15 Martin Karvay autorské čtení / Kyjov
22:30 Vojtěch Landa autorské čtení a křest knihy / Brno
23:00 ÚNP garage-big-beat / Hrušovany

sobota 31. října 2015:
17:20 střípky ze starších ročníků festivalu poezie Potulný dělník – videoprojekce
18:15 Michaela Bártková bez dětského sboru alternative-psychedelic / Brno
19:15 Ivan Motýl autorské čtení / Ostrava
19:35 Jakub Chrobák autorské čtení / Ostrava
20:00 Stefan / Novosad – Lázně Kobalt hudba + poezie / Praha
21:00 Viktor Žižkov autorské čtení / Praha
21:15 Ivan Petlan autorské čtení / Brno
21:30 Sbor břežanských kastrátů hudebně recitační těleso / Praha
22:45 Tereza Damcová videoprojekce
23:00 Petr Palarčík autorské čtení + čtení z Milana Kozelky / Olomouc
23:15 Jan Dadák autorské čtení / Olomouc
23:30 Vítek Skřítek Eliáš folk-alternative / Praha

 

Velká svačina
Rocková kapela ze Skalice s Mutěnickým zpěvákem Michalem Vaňkem. V Brně hráli naposledy v březnu 2013 v Mandragoře.

František Vrba
Olomoucký básník, narozen roku 1982 v Plzni. Pracoval v hospici, pak v domově důchodců a zhruba před čtyřmi lety potkal životní lásku Barboru a také Olomouc, kde dnes žije a pracuje v Dobré čajovně.

Jiří Trnka
Olomoucký básník a fotograf, který společně s Františkem Vrbou založil volnou tvůrčí skupinu Na Pokraji, která na svých stránkách (http://na-pokraji.blogspot.cz/) předkládá divákům spojení fotografie a autorského textu, coby ilustraci jednoho k druhému a naopak.

Pavel Herot
Básník, výtvarník a herec, narodil se roku 1965 v Třebíči. Vášnivý sběratel podpisů a vyučený prodavač, který po vojně přesídlil do Prahy, kde splynul s uměleckým prostředím. Od roku 1990 opět žije a tvoří v Martínkově na Třebíčsku. V roce 1993 vychází sbírka Evangelium zázraku a letos mu u Ears&Wind Records vyšla sbírka Kvílení poetických jeřabin, která byla pokřtěna na festivalu Napříč – Konec léta u Skaláka.

Ťovajz a spol.: Poezie Jana Kameníka
Zhudebněné pásmo poezie Jana Kameníka, vlastním jménem Ludmila Macešková (22. března 1898 Liberec – 3. května 1974 Praha). Autorem hudebního pásma je Vítězslav Ťovajz Holata. Těleso vystupuje ve složení Víťa Ťovajz Holata barytonsaxofon, Michal Kadlec klarinet a tenorsaxofon, Martin Růžička cello, Radim Babák přednes, Jan Lamram holatofon.

Tomáš Lotocki
Básník a rybář, narozený roku 1977. Vydal sbírku Čeřeny, je šéfredaktorem Herberku, publikuje v Umu pakultury a je častým a vítaným hostem Potulné akademie a dalších spřátelených akcí. Na 15. ročníku festivalu Potulný dělník pokřtí sbírku Kázání na Mniší hoře.

Pavel Šuhájek
Brněnský básník, narozen roku1982 v Jihlavě, S chutí a rád se účastní autorských čtení, a to i v zahraničí. V nakladatelství Vetus Via J. E. Friče mu vyšla v roce 2013 sbírka Ona jen korále perly a rybíz.

Lamram jam
Nová brněnská kapela hrající crossover-hardcore. V kapele hrajou zkušení muzikanti známí např. z kapel Massive mustache, Metalurg, Sblížen, Kalan atd. Hrají v sestavě Jan Lamram (zpěv), Víťa Raška (kytara), Renata Rašková (basa), Mani Toifl (saxofon) a Tomáš Mencl (bicí).

Martin Karvay
Kyjovský básník, malíř a zpěvák, narozený roku 1988. Existenciální autor, více autentický ke světu, s přesahe do minulosti i budoucnosti.

Vojtěch Landa
Brněnský básník, dramaturg, autor povídek a scénárista, narozen v roce 1981 v Moravské Třebové. Na 15. ročníku festivalu Potulný dělník pokřtí svou první sbírku Drobíš mi do života.

ÚNP
Úplně na piču – punkový kabaret z Hrušovan u Brna. Kapela hrávala například na prvních ročnících festivalu Krákor, v roce 2014 hráli např. v brněnském klubu Mandragora a na festivalu Napříč – Konec léta u Skaláka..

Střípky z dělníka
Videoprojekce Milana Svatušky, nesmrtelného dokumentátora hudebního undergroundu. Promítání z uplynulých ročníků festivalu (nejen).

Michaela Bártková
Písničkář z Pančavy Michael Bártek alias Žen vulgo Michaela Bártková vystoupí i letos. V roce 2014 vydal jako Žen vynikající měkoučké CD Nafúknuté. Stejně jako na letošním Krákoru, i tady vystoupí bez dětského sboru.

Ivan Motýl
Ostravský básník, publicista, redaktor časopisu Týden, amatérský historik a historický amatér, piják piva a starý žvanil, narozený roku 1967.

Jakub Chrobák
Básník a pedagog Jakub Chrobák narozen roku 1974 ve Vsetíně. Žije rozkročen mezi Opavou, Ostravou a Valašskem. Na loňském ročníku festivalu poezie Potulný dělník, vystoupil mimo program, po loňském úspěchu zařazen do programu. Loni vydal svoji třetí sbírku

Lázně kobalt
Autorská dvojice provozuje za slunečné noci soulož poezie Ivo Stefana (m.j. Ginnungagap) s klavírní a elektronickou hudbou Jakuba Novosada.

Viktor Žižkov
Žižkovský básník, kterému v roce 2013 vyšla v nakladatelství Maťa sbírka Egopolis. Žít na Žižkově dle jeho slov není úděl, ale životní postoj. A Viktor Žižkov je jeho prorokem, kronikářem, kritikem i obětí.

Ivan Petlan
Brněnský básník, editor, překladatel, organizátor, narozen roku 1963 v Uherském Hradišti. V roce 2010 vydal knihu Muž z Acapulca. Jako básník preferuje kratší texty, cení si přesných metafor i originálních rýmů. Rád se hlásí k poetismu, ve svých lyrických záznamech ale osvědčuje i smysl pro humor a ironii bez úšklebku.

Sbor břežanských kastrátů
Těleso bylo vymyšleno spisovatelem Janem Pelcem v roce 2003 před tradiční oslavou vánoc v restauraci Na Břežance za účelem jednorázové akce a ojedinělého výstupu. Měsíc na to sbor poprvé vystoupil v pražském klubu Vagon na tehdejších „čtyřiadvacetinách“ nakladatele Lubora Mati. V posledních letech SBK vystupuje kromě recitace i s vlastnmími silami zhudebněnými básněmi či s vlastní tvorbou členů SBK. V roce 2014 vyšlo k 10. výročí kapely debutové CD Lublaňská.

Tereza Damcová
Výtvarnice, performerka a režisérka, narozena roku 1977 v Brně. Studovala u ak. mal. Margity Titlové na FAVU VUT Brno. Zabývá se kresbou, malbou, grafikou, performancí, tvorbou artefaktů, objektů, audiovizuálních instalací. V roce 2015 Ilustrovala knihu Lenky Hajdučkové Priestory v mojej hlave. Vystoupí s videoprojekcí k textům Milana Kozelky.

Petr Pustoryj
Olomoucký básník, typograf, redaktor, výtvarník, narozený roku 1963. Vlastním jménem Petr Palarčík, vydal básnickou sbírku Den a noc a publikuje v Herberku.

Jan Dadák
Básník (narozen v r. 1965), kterému v nakladatelství Vetus Via vyšla v roce 2012 sbírka (hledám kterousi věc) a v roce 1997 u nakladatelství Host sbírka Vyprázdněný kruh.

Vítek Skřítek Eliáš
Potulný písničkář, hráč v akordeon. Hraje rád k poslechu. Pečlivě si vybírám akce, kde hraje, proto moc nehraje. Ale když už hraje, tak jen vlastní tvorbu, hudbu i texty si skládá sám od konce roku 2008.