LES 2014

Jeden den, jedna noc a jedno ráno. Jeden sklep, jedna scéna.
Sklep brněnského RC Brooklyn rozezní koně ze stájí Ears&Wind Records, našeho neoficielního labelu, který slaví dvanácté narozeniny. Tak jako byl loňský LES jakousi retrospektivou festivalu Krákor a kapel co u nás vydala CD, letos hledíme více do budoucnosti a vedle stálic se představí i nová tělesa a zazní materiál k připravovaným deskám.

V pátek 14. listopadu od 17-ti hodin přesně.  Jednotné vstupné 100Kč.
RC Brooklyn, Brno – Bašty 6 (naproti 6. nástupišti hlavního nádraží na terase)

Hudba na pozadí z CD ŽEN: Nafúknuté, natočeno na první dobrou na Sedmém schodu v Brně.

 


Vystoupí:

17.00 TYRKYSFIRE
17.50 ŽEN
18.40 HYNKOVY ZÁMKY
19.30 SIBÉRIJA
20.20 HROZNĚ
21.10 JÁ JSEM POZNAL
22.00 TYRŠOVA SPOLEČNOST
22.50 METALURG
23.40 3+ (křest CD Sokolive)
festivalem provází Ivoš Krejzek


 

K účinkujícícm:

TYRKYSFIRE
Akustické duo skládající hudbu pro dvě španěly a zpěv. Část tvorby vzdáleně odráží funk-hardcorové období jejich bývalé kapely. Většinou anglické poetické texty často vycházejí z vlastních zážitků s duchovním světem.

 

ŽEN
Mihnul se v počátcích Vítrholce, léta hrával v duu V obležení žen, až skoro v padesáti duet rozpustil a začal hrát jako oneman Žen. Velmi křehké, jemné skladby. Krabičky s efekty a přednatočené smyčky projev zhutňují a umocňují. V některých polohách hudba Žen může evokovat elektrifikovaného Třešňáka, jindy se projevuje až mantricky. Chytré, hravé, zpěvné. Kurevsky pozitivní.

 

HYNKOVY ZÁMKY
V polovině osmdesátých let se Hynkovy zámky zrodily nejprve jako duo a bobtnaly teprve v průběhu let. Vystupovali na VŠ kolejích v Brně, Praze, Olomouci, na undergroundových večírcích a v bytech. Následovaly roky personálních čachrů a pauz, až se kapela ustálila na sestavě z roku 2008. Duchovním otcem a zakladetelem kapely je básník René Müller, jehož je i většina textů, vedle vlastních HZ hrají rovněž zhudebněného Miroslava Václavka a Oldřicha Janoty.

 

SIBÉRIJA
Hanácká zima. Kdysi dávno existoval Brixbar band, v roce 2000 vzniká v Rýmařově kapela Sibérija – netuctový, instrumentální art-rock, prvky propracované, hloubavé až zádumčivé melodie na pomezí jazzu, alternativního rocku, folku a post rocku pro náročné posluchače . Na malé alternativě v roce 2010 získávají současně cenu poroty i cenu diváků.

 

HROZNĚ
Hrozně vznikli v roce 1982, původně jako folkové trio. První koncert odehráli 29. 10. 1982 v recitačním pořadu Mirka Kováříka v brněnském Horizontu. Účastnili se legendárních Rockfestů a již tehdy byli velmi ceněni. Hrají s různě dlouhými přetržkami a personálními obměnami dodnes. Hrozně se řadí ke špičce domácí alternativní scény.

 

JÁ JSEM POZNAL…
V Brně počátkem let osmdesátých vznikla kapela Záviš Band a tu můžeme považovat za dávné počátky bandu Já jsem poznal… Zpočátku kopírovali své undergroundové ikony, později přešli na vlastní tvorbu a začala éra zhudebňování poesie básníků Milana Ohniska a Pavla Homéra Ambrože. Homér, neodmyslitelná figura brněnského undergroundu, zakladatel Lambrechtova Psychometru a Idiot Crusoe s Já jsem poznal… vystupoval až do svého skonu v roce 2011.

 

TYRŠOVA SPOLEČNOST
Kapela vnikla původně jako Poslední valčík a poté Tyršova společnost necvičících těsně před listopadem 1989 a ve svých počátcích byla synonymem brněnského undergroundu, když počátkem devadesátých let obrážela společně s Idiot Crusoe okolní štace. Již tehdy mezi svými souputníky vyčnívala díky skočnější poloze, kterou brousí a piluje dodnes. Srovnávána např. s Hudbou Praha, přezdívána Hudba Brno.

 

METALURG
Brněnská, přesněji řečeno chrlická lo-fi violence parta. Skladby od rocku, alternativy či art-rocku až k metalurgickým postupům a zpracování kovu. Nově v repertoáru několik skladeb na texty brněnského básníka Pavla Homéra Ambrože a dalších undergroundových tvůrců.

 

3+
Ro(c)k hrající alternativní brněnské trio v tradičním obsazení, složené z muzikantů původně z rozličných koutů československa s bohatými zkušenostmi z nejrůznějších hudebních uskupení nepřekračujících hranice daného regionu. A plus? Možná přijde i kouzelník…
Jako zlatý hřeb večera kapela pokřtní svůj handmade debut Sokolive!!!

Na místě distro Dřevěná cikáda, s novými i staršími šperky, gazely, chlast, střecha nad hlavou (vlastně strop).