7 LET POLÍ5

Na nové scéně (foyer) Národního divadla v Praze proběhne v úterý 11.6.2013 Večer 7. let Polí5, kde vystoupí kapely Skrytý půvab byrokracie a Ruce naší dory a  obě kapely rovněž pokřtí svá nová CD. Večer je současně pozdní oslavou udělení ceny Vinyla za vydavatelskou činnost.

 

Skrytý půvab byrokracie
Nekonvenční kapelu zakládá v roce 1999 trio ostřílených třicátníků, kteří se však do té doby věnovali spíše konvenční hudbě, anebo nevystupovali vůbec. SPB jsou směřováni k méně obvyklému výrazu jisté poťouchlosti, kdy basová kytara a saxofon je doplňován podivnými předtočenými smyčkami zvuků a rytmických vzorců. Jednoznačné kořeny v českém undergroundu, ale s velkými přesahy do osobitého výrazu poučeného současným vývojem. Velký důraz je kladen na texty z oblasti vědeckých článků různých oborů, starých učebnic, ale i poezie. Největší ohlas asi zaznamenalo páté monotematické album – adaptovaná Europeana Patrika Ouředníka. Na koncertu v ND kapela poprvé uvede své nové album Johoho. Které vzniklo ve spolupráci s klavíristou a zvukově-hlukovým manipulátorem a experimentátorem Janem Faixem, který je už více jak dva roky členem kapely. Texty jsou zaměřené především na francouzské filozofy druhé poloviny 20. století. Album mixoval a masteroval renomovaný producent Ondřej Ježek.

Ruce naší Dory
Dekadentní kapela vznikla v roce 2005 na troskách undergroundového souboru Periferie42. Natočili dvě alba a následovala dlouhá několikaletá pauza nečinnosti kdy se SdCh stačil prosadit jako autor kolážových komiksů Varlén. Z klinické smrti se kapela překvapivě probudila na konci roku 2012. Z původní sestavy zůstal jen výhradní autor hudby i textů Miloslav Vojtíšek, známější v literárním světě spíše pod pseudonymem SdCh (letos v anonymní soutěži dostal první cenu Alfréda Radoka za nejlepší divadelní text). Současné trio aranžuje rockové písničky v pokročilém stádiu rozkladu na minimum čímž umocňuje melodii a kvalitní literární texty. Na RND je nejpřitažlivější specifická nálada jejich tvorby. Kombinace buřického šklebu, zraněné melancholie a povinnosti umělce. Album natočil a smíchal bývalý bubeník Skrytého půvabu byrokracie.

 

11. 6. 2013, 20:00
Nová scéna (foyer) Národního divadla
7 let Polí5 a pozdní oslava udělení ceny Vinyla za vydavatelskou činnost

CD Skrytý půvab byrokracie a Ruce naší dory, stejně jako veškeré tituly Polí5 získáte na Dřevěné cikádě.