HOMÉR’S MEMORIAL 2014

10. a 11. ledna 2014, začátky v 17.00
Klub Boro, Brno, Křenová 75
Vstupné: den CZK 150,- oba dny 250,- Předprodej 200,- na oba dny
(v Brně na baru v Boru,  Dřevěná cikáda bez poštovného)

Psí hodina k festivalu HOMÉRS MEMORIAL 2014 na rádiu Dráťák zde.
K festivalu vyjdou festivalové noviny Uši a Vítr – první v roce 2014.

Pátek 10. ledna 2014, 17.00

10 LET EARS
&
WIND RECORDS – projekce

MONGOLOVY MĚSTSKÉ SADY
METALURG
FKLETZI
YLO-AFRICKÝ SLON
TYRŠOVA SPOLEČNOST
JÁ JSEM POZNAL

Sobota 11. ledna 2014, 17.00

ČOČKA
ŠPINAVÉ SPODNÍ PRÁDLO
ČESNEKOVÝ HLAVY
POSTIŽENÁ OBLAST
HAVÁRNA
THE MASK
KONTROLL
KAPELA SOBOLA II

Jak je dobrým zvykem, festival bude doplněn o básnické vstupy, tentokrát to budou:  drsná hipísačka Taťjana Maťátková, úplnej magor Bořek Mezník, kamarád Honzy Lamrama (už to je diagnóza) Martin Sedlák a Jaroslav Stančík – ten je ze Slovenska.

 

K festivalu vychází noviny Uši a Vítr. Malé vydání je k mání za 25Kč, nebo ve webové versi grátis. Velké vydání za 50Kč s vloženým černým kotoučem s Homérovým čtením z roku 1992 a kalendářem s aktem Nikoly Muchy k dostání na akci, nebo k objednání na Dřevěné cikádě do vyprodání limitované řady 50ks.

 

MONGOLOVY MĚSTSKÉ SADY
Psychedelický band z Třebíče vznikl před dvaceti léty, dlouho však spal a znovuvzkříšen byl až na Krákoru v roce 2012.  Od té doby stačila kapela natočit dvě studiová alba: Samochvála přináší rozhodně víc potěšení než samohana a ultralimitovanou sběratelskou lahůdku Rouno pelichá. Frontman kapely Kumis je vyhlášeným turistou, jenž po koncertě obchází pověstná kolečka slávy.

METALURG
Brněnská, přesněji řečeno chrlická lo-fi violence parta. Zappova kytara, basa obsluhována krásnou basačkou, bicí, theremin a krákor jak v hrdle, tak na stojanu. Nehrajícím členem kapely je totiž vycpaný kr-kr-krkavec. Kapela má za sebou kvanta samonákladem smažených placek.

FKLETZI
Umělci z Brna jsou známí především díky svým opusům o zvářátkách. Po řadě demonahrávek vydali v roce 2013 konečně dlouhohrající desku. Řádně tvrdý, inteligentní a vtipný bigbít. Není bez zajímavosti, že basák Calvera tvrdil muziku i v legendární hardcorové Insanii.

YLO-AFRICKÝ SLON
Znamenitá a zasloužilá kapela z Rousínova patří ke špičkám brněnské alternativy. Soubor založili v roce 1988 Jim Jelínek a Jiří Kolšovský (kapela Dunaj). Po dvou starších deskách kde vyniká Jimova svahilsština v roce 2013 na Krákoru pokřtili svůj první česky zpívaný počin 2.01.3.

TYRŠOVA SPOLEČNOST
Vezměte Hudbu Praha, smíchejte s  Garáží a roztančete publikum, tak nějak by se dala připodobnit hudba Tyršovy společnosti, kapely která je na scéně přes pětadvacetdvacet let, byť měla podobně jako předchozí velikání dlouhou přetržku. Vydali celou řadu desek a dvojdesek včetně archivního dvojkotouče Studio/Live/Video, kde se TS představuje ve svých ryze undergroundových počátcích.

JÁ JSEM POZNAL
Hrají od počátku let osmdesátých, zpočátku v jejich repertoáru převládaly skladby jejich oblíbenců, později přišli s vlastní hudbou na texty undergroundových básníků Homéra a Ohniska z čehož po dlouhých létech vznikl debut U nás na hřbitově. V současné době hrají v základní sestavě basa, kytara, bicí takže hudba je ještě zemitější, přímočařejší a drsnější než v éře kdy sound kapely ozvláštňoval saxofon a klarinet.

ČOČKA
Kapelu založili Blanka a Karlos (mj. Idiot Crusoe) a od dob vzniku v roce 1993 kapelou prošly desítky hudebníků. Čočka nahrála několik luštěninovách kotoučů a v současné době vzniká deska se zhudebněnými naramskými bájemi.

ŠPINAVÉ SPODNÍ PRÁDLO
Inženýr chemie či mistr zednický. Pestrá směs hanáků a valachů. Někdejší vyhaněči publika se transformovali do kapely která publikum naopak přitahuje a pak ten obrovský buben. Jelena už neulovíš, protože to neumíš…

ČESNEKOVÝ HLAVY
Česnekový guru Luboš Vlach, nadnárodní umělec Radim Babák a multiinstrumentální poděs Jan Lamram dali dohromady bezbožnou trojici zbožšťující česnek. Kapela svěžího ducha i dechu.

POSTIŽENÁ OBLAST
Mělnická black-alternativa. Kapela  navazuje na typický sound české alternativy 80. a 90. let. Výhradně zhudebněná česká poesie, technická přesvědčivost, absence pozérství a chuť k experimentování.

HAVÁRNA
Někdejší parta vyhulených týpků z putyky U musea, přestože někteří členové opustili nekropoli aby se přistěhovali na periferii metropole kapela nezanikla, ale uzrála a natočila dlouhohrající desku Óda na piču z níž řadu songů Havárna zahraje i tentokrát.

THE MASK
Dědci rockeři z Jihlavy, hlučná kapela se svéráznou angličtinou, ale i jihlavskou mateřštinou.

KONTROLL
Pravidelní hosté festivalu od jeho založení. Duo holubičí. „…těla se plahočej po těch nejkyselejších prdelích, ale mysl má namířeno do největší fotbalový katedrály. Jedou na traktoru, ale řítěj se dopředu jako ferrari. Poslouchat výhradně prodlouženou míchou!“ píše se k jejich debutové desce Asfalt.

KAPELA SOBOLA II
Éra Kapely Soboly dávno skončila, ovšem během jedné spanilé jízdy na Slovensko se během autorského čtení Marka Soboly na pódium nacpalo všechno co mělo alespom jednu ruku, aby velikána doprovodilo během přednesu. Vzniklo tak volné uskupení lidí kolem básníka a někdejšího zpěváka Kapely Soboly, projektu říkáme Kapela Sobola II. Přijďte Ivy.

 

Takhle to vypadalo vloni a předloni: