POTULNÝ DĚLNÍK 2013

18. – 19. října 2013, začátky v 17.00
Klub Boro, Brno, Křenová 75
Vstupné: den CZK 150,- oba dny 250,- předprodej 200,- na oba dny
(předprodej v Brně na baru v Boru, v Indies a u Wolfa, nebo přes e-shop Dřevěná cikáda bez poštovného a se samplerem Krákor 2012 grátis)

Festival poesie založil Jaroslav Erik Frič v roce 2000. Potulný dělník léta probíhal v nejrůznějších brněnských klubech a hospodách, některé ročníky se uskutečnily i současně v několika podnicíh.  Skleněná louka,  hospoda U Sucháča, Mandragora, Boro – tam všude Potulný dělník zanechal stopy a na poslední zmíněné místo se letos vrací jako třináctý ročník. Již druhým rokem bez sponzorů a dotací.

 

 

Plakát v tiskové kvalitě pro A3 zde

Oficielní šot:

Program po dnech:

Pátek 18. října 2013 od 17.00

Projekce filmu Jakuba Žida
Demiurgos


PAVEL ŠUHÁJEK A KLÁRA KOLOFÍKOVÁ
HOLATA, BABÁK, FUČÍK, DOLEŽAL
ALEŠ KLÍMA
MIRA KUBÍN
LUCIE RUŠKOVÁ
VLNA
STANISLAV DENK
MOJMÍR VRBA
JAN LAMRAM & SICOMAN
VOJTĚCH LANDA
HARY A HADI

Sobota 19. října 2013 od 17.00

Projekce filmu Jakuba Žida
Psychodeformátor


HERNABAR
IVAN MOTÝL
PETR HRUŠKA
JIŘÍKOVO VIDĚNÍ
VLADIMÍR JAROMÍR HORÁK & JOSEF KLÍČ
SLUM
ZAPALMNE
HYNKOVY ZÁMKY
LUKÁŠ BALABÁN
MIKY MARUSJAK & POETIC BAND
BLAHO 19

Festivalovými dny budou provázet Marek Sobola a Ivoš Krejzek

…Název Potulný dělník byl původně názvem „nakladatelského“ časopisu, který jsem v r. 98 založil a jehož vyšla pouhá čtyři čísla. (Nějaký čas pokračoval na internetu.) Jeho inspirace je ze života, ne z poetiky. Jsme poutníci na této zemi, a jsme natolik poutníky, nakolik jsme dělníky. Závěrem motta prvního ročníku festivalu Potulný dělník jsem napsal: „… Poezie je potulný dělník, vagant, trosečník, bezdomovec tohoto slzavého údolí, s pohledem za modravé horizonty bolesti a útrap. Poezie je uvnitř těchto pocitů, je metaforou věrnosti, smírem ‚ještě před smrtí‘, radostí, která potrvá.“ Potulný dělník – taky jako londonovsko-kerouacovský hobo, jako minstrel, jako minne-sänger. Všechen zpěv je o lásce. Ani potulný dělník se jinudy netoulá.
Zatím jsme přežili čtyři ročníky a zdá se, že můžeme pokračovat. Vzhledem k tomu, že festival „organizujeme“ podle citu (chtělo by se říci: organizuje se sám), především tak, aby byla ve všech prostorách brněnské Skleněné louky nestresová, osobní, přátelská atmosféra. Aby mohla vystoupit směle „malá jména“ vedle klasiků. Není co ztratit. Chtěli jsme vytvořit podmínky pro setkání ctitelů múz, vedeni svým osobním přesvědčením i vkusem, s vůlí jak jen možno dobrou. Nějaký úspěch či neúspěch vlastně ani nepadá na váhu. je nutno pokračovat s nadhledem a prostě obydlovat prostor, spíše než se blýsknout internacionalitou. Nejsme politiky a můžeme si dovolit zvát i ty nejbližší, aniž bychom se vystavili nebezpečí korupce.

Motto? Mottem může být kterákoli z nesčíslného počtu definic poezie ve smyslu poiésis = tvorba. Až po ty nejsubjektivnější, po definice okamžiku. Mám rád věci rostlé, ne za studena vymyšlené. Onehdy mi jeden kamarád v nonstopu vyprávěl, jak ho v noci v zámeckém parku v Buchlovicích, kde se nějak zdržel po výstavě fuchsií, vyděsili pávi. Vážně se na mě zahleděl a zeptal se emfaticky: „Víš, kde chrápe páv?“ to by bylo motto! Plány? Nejsem člověkem plánů. Spíš se jen nějak snažím v životě orientovat a pracovat v drobném, malém, neviditelném, co jednou třeba padne na váhy toho pravého života, prostého umírání a pozemské slabosti. Protože „žeň je sice velká, ale dělníků málo“. …

Jaroslav Erik Frič
v Brně 12. dubna 2003
(z rozhovoru pro Reflex)

K vystupijícím:

Filmy Jakuba Žida:
Psychodeformátor, 2005, 25 minut
Návrat k lo-fi kořenům, jde o filmovou adaptaci dadaistické kultovní divadelní hry.
„Psychodeformátor aneb Překvapení v márnici“. Absurdní dialog dvou umrlců (v podání básníka Styla a Ivo Štefana, jinak zpěváka Ginnungagap) je prošpikován divokými střihy detailních záběrů vodního živlu. Pikantní je téže živý doprovod smyčcového kvarteta složeného ze sólisty národního divadla, metalového bubeníha (samozřejmě tentokrát hrajícího na housle), architekta a Šolicha z kapely Pod Černý vrch.

Demiurgos, 2009, 53 minut
Klasický hraný snímek, kde na ploše necelé hodiny je rozehrána groteska o podstatě lidské existence. Stvořitel je infantilní šílenec (neodolatelně ztvárněn básníkem Stylusem). Jeho andělé nemají křídla, nýbrž oči na stopkách. A všechno, úplně všechno je jinak…

 

Pavel Šuhájek a Klára Kolofíková
Propojení básní a tance. Pavel Šuhájek je básník narozený roku 1982 v Jihlavě. Letos vydal v nakladatelství Vetus Via sbírku „ Ona jen korále perly a rybíz“. Sám autor se v jednom dopise editorovi (J. E. Frič) vyjadřuje o svém psaní takto: „Poezie je vertikála, napříč vysokým i nízkým, jediný vhodný prostředek dorozumívání, snaha říct věci tak, jak jsou, – nazývání věcí pravými jmény… Funkční zaklínadlo k pojetí světa.“

Holata, Babák, Fučík, Doležal
Jinde je skutečnost (básně Zbyňka Havlíčka)
Cyklus básní Zbyňka Havlíčka (1922 – 1969) vybraných ze sbírky „Otevřít po mé smrti“. Havlíček se ve svých básních inspiroval vzpomínkami, představami, přirozenou sexualitou, a to jak v podobě lásky, něhy, tak jako drsné pudové nízkosti, marasmem stalinské doby, ničivým politickým systémem a dalšími tématy. Jeho básně přednese Radim Babák za hudebního doprovodu Vítězslava Holaty, který je rovněž autorem pásma, Tomáše Doležala a Petra Fučíka.

Aleš Klíma
Kladenský básník pokřtí v Boru svou sbírku „Černobílá“.

Mira Kubín
One-man bigbít barda z Letovic. Písně jemné i drsné, smutné i veselé. Folkař, bluesman, rocker. Snad od všeho trochu. Věčný zápas mezi styly dělá z Mirovy tvorby dost originální, alternativní, spodní proud…

Lucie Rušková
Básnířka a autorka sociálních balad, narozena roku 1985, v současnosti žije v Praze – Dejvicích. Ladislav Heryán o ní napsal: „Slova Lucie Ruškové jsou silná jako slova Bible, jako slova, která „mají moc“. Její texty jsou podstatné, kruté, syrové, nesmiřitelně přímé, a přitom krásné. Její ruka je rukou sochaře, který bez milosti osekává všechno banální a zbytečné, dokud nezbude jen holá, tušená pravda.“

Vlna
Kapela z Týna nad Vltavou, hrající alternative-rock´n´roll, se vzedmula v chýši obložené vlnou a slámou a vydala se na cestu dalekou v roce 2007. Hrají ve složení Pepa (bicí), Maso (kytara, zpěv) a Peťa (basa).

Stanislav Denk
Stanislav Denk se narodil roku 1962 v Brně. Jeho vztah k poezii se utvářel již od dětských let, kdy přednášel básně ve školním rozhlase, při vítání občánků a na pohřbech. Pracuje jako učitel na vesnické základní škole a se ženou a třemi syny žije v osadě Čechovice u Velkého Týnce (Olomoucký kraj). Knižně debutoval v roce 2008 sbírkou „Kámen mlýna“ a v roce 2011 vydal sbírku „Obruče vzduchu“.

Mojmír Vrba
Básník Mojmír Vrba se narodil roku l962 v Náměšti na Hané. Učil se provozním chemikem, poté pracoval po kotelnách a posledních l2 let pracuje jako štukatér. V roce l992 vydal u nakladatelství Votobia sbírku „Výlet“. Publikoval časopisecky a nepatrně spolupracoval s rozhlasem.

Jan Lamram & Sicoman
Jan Lamram se narodil roku 1981 a v současnosti žije v Brně. Obvykle vystupuje sólově s kytarou či komputerem nebo s kapelami Massive Mustache, Ples v opeře a jinými projekty. Na Potulném dělníkovi bude vystupovat se zbrusu novým projektem se Sicomanem.

Vojtěch Landa
Básník, dramaturg, autor povídek a scénárista Vojtěch Landa se narodil v roce 1981 v Moravské Třebové a v současnosti žije a pracuje v Brně, kde se zúčastňuje literárních soutěží a dalších autorských vystoupení.

Hary a Hadi
Progresivní kapela z Nenkovic hraje od roku 2004 a v Boru již to bude již posedmé. Sama se definuje jako downtempo-country, rovnicí vyjádřeno jako: 2xbg + dr + g + voc = pomalu a málo. Má za sebou 2 desky „Kontrolní žeh (2008) a „Pokrm bohům“ (2011).

Hernabar
Zbrusu nová kapela kolem frontmana undergroundového bandu Slum Milana Erbena.

Ivan Motýl
Ivan Motýl (narozen roku 1967) je básník, publicista, redaktor časopisu Týden, amatérský historik a historický amatér, piják piva a starý žvanil. Je dobrovolným dopisovatelem literárních časopisů jako Weles, Obrácená strana měsíce, Protimluv a Rozrazil. Od poloviny devadesátých let je přelétavým novinářem – MF DNES, Lidové noviny, Český rozhlas, regionální tiskoviny severovýchodní Moravy a Slezska a v současnosti pracuje jako redaktor časopisu Týden.

Petr Hruška
Petr Hruška (narozen roku 1964 v Ostravě) je básník, scenárista, literární historik a vědec. Pracuje v Ústavu pro českou literaturu AV ČR v Brně; jeho badatelskou oblastí je česká poezie po roce 1945. Českou literaturu učí střídavě na Masarykově univerzitě v Brně a na Ostravské univerzitě. Je členem redakční rady časopisu Host a redaktorem časopisu Obrácená strana měsíce; Spoluorganizuje literární pořady, festivaly a výstavy v Ostravě (např. s Ivanem Motýlem).

Jiříkovo vidění
Jiříkovo vidění jsou další z kapel, které zcela rezignují na to, co se dnes na hudební scéně děje a jaké trendy zrovna udávají směr. Kapela hraje kytarově-elektronickou potemnělou muziku, postavenou na elektronických základech. To vše je v případě Jiříkova vidění provoněné také jemným odkazem na temnější tradice českého undergroundu. V roce 2009 vydali album „Obrazy neklidu“ a letos novinku „V poli strom“.

Vladimír Jaromír Horák & Josef Klíč
Vladimír Jaromír Horák se narodil roku 1960 v Přerově. V současnosti vyučuje na Filozofické fakultě Ostravské univerzity, kde se věnuje se etnologii, kulturní a sociální antropologii a sociologii. Doprovázet jej bude violoncellista Pepa Klíč (narozen 1976 v Moravské Třebové), koncertní mistr Národního divadla v Brně.

Slum
Kapela Slum hrající underground-rock byla založena pravděpodobně v roce 2002 v hospodě U Zpěváčků po domluvě Zelího (kytara) a Milana Erbena (zpěv, mluvené slovo). Textově čerpají převážně z básní Milana Erbena. Letos vydali u Guerilla records CD “Kosa na duši”, kmotrem byl kněz Ladislav Heryán.

Zapalmne
Kytarysta Frýdeckomístecké kapely Jakobynic doprovodí ostravskou dekadentí básnířku Mínu.

Hynkovy zámky
Olomoucká kapela zrozená již v polovině 80. let kolem básníka, kytaristy a zpěváka Reného Müllera. Zhudebňují jak vlastní texty, tak i texty Miroslava Václavka či Oldřicha Janoty. Stylově se toto těleso řadí někam na pokraj ambientu, minimalismu a undergroundu. Začátkem roku pokřtili v Boru své debutové CD „S tváří měsíce v úplňku“.

Lukáš Balabán
Ostravský básník, muzikant a šoumen.  syn zesnulého spisovatele Jana Balabána.

Miky Marusjak & Poetic band
Autorské čtení Olomouckého básníka, autora haiku a organizátora převážně olomouckých poeticko-hudebních akcí Mikyho v doprovodu Ponorka bandu, který tvoří Střevlík (kytara v Pět kilo ubrusu) a muzikanti ze spřátelené kapely Hynkovy zámky (Tomáš na basu a Cipísek na housle).

Blaho 19
Kapela Blaho19 vznikla na základech rozpadnuvších se N.D.S (Na Druhé Straně). Blaho19 se pohybuje na vlnách alternativního rocku, hard rocku, někdy zabrouzdá svými procítěnými melodiemi až na samé hranice art rocku..