LES 2015 – KRÁKOR RETROSPEKTIVA

28. Listopadu 2015
Klub Paradox, Křížová 20, Brno
Od 18.00, CZK 100

Festival Krákor pořádáme od roku 1998 a LES je jakýmsi jeho zimním připomenutím, spojeným s oslavou narozenin vydavatelství Ears&Wind Records. Během večera proběhnou křty nových nosičů. Zahrají kapely osvědčené i objevy zbrusové. Krákor retrospektiva/Krákor perspektiva. KRAVÁL JEDNA BÁSEŇ! Uvádí Marek Sobola.

Na místě distribuce Dřevěné cikády v plné polní, knihy, desky, samizdaty, časopisy, noviny…

Oficiální zvadlo:

 

Platák A3 v tiskové kvalitě ke stažení zde

 

Program:
18.00 zahájení festivalu, velkoplošná projekce+předpremiéra videoklipu Radima Babáka made in Pájka
18.30 STARÁ DOBRÁ RUČNÍ PRÁCE
19.30 OLIVEROVA DÁLKA – křest CD
20.30 3+ – křest CD
21.30 SKRYTÝ PŮVAB BYROKRACIE
22.30 TYRŠOVA SPOLEČNOST
23.30 BALET ČESKOSLOVENSKÉHO ROZHLASU

 

STARÁ DOBRÁ RUČNÍ PRÁCE
Bomba pop music! Namísto těžkopádného zvuku bučících saxofonů a pohřebního bubnu, jak bývá neblahým androušským zvykem, se z prken pódií jež znamenají jen samé průsery, hrnul svérázný hybrid šaškovského hard rocku, rock´n´rollu, popu, stojící pevně na zemi a zespodu jakoby podmázlý punkovým mýdlem. Folk, regé, bláznivá samba i parodie dechovkářského křupanství, to vše k tomu také patřilo… Expresivní projev dvou frontmanů, doplněný nejrůznějšími rekvizitami, poskytoval dokonalou podívanou. Nápady, vtip a um vytvářely kus dobré zábavy, takové, kterou nám ministr kultury ČSR ani Ein Kessel Buntes poskytnout nemohli. /Oslí uši 1989/

 

Sonda do minulosti z archivu ČT včetně ukázek:

OLIVEROVA DÁLKA
(níže takřka hodinové video z roku 2001, při příležitosti křtu CD Smíření vydaného samonákladem téhož. CDr nyní vychází v remastrované podobě a pokřtíme ho na LESe)

Legenda praví že název alternativní kapely z Nymburka vznikl podle křestního jméno prvního bubeníka, který skákal do dálky. Reálně kapela koncertovala v létech 1994-2001 a stala se na Nymbursku lokální legendou a personálně tak trochu předchůdcem party Práva Pupku. Návrat na prkna co znamenají jen samé průsery přichází po čtrnácti létech k příležitosti reedice CD Smíření z roku 2001. “Pohrál jsem si takto asi se šesti takovými alby kapel, který se mi líbili už při nahrávání u nás,” říká známý zvukař ze studia Mac Sound ve Vinařicíchna na Kolínsku Mirek Adamec, který chodí pořád v montérkových lacláčích.


SKRYTÝ PŮVAB BYROKRACIE
V lednu 2015 oznámil zakládající člen (a hlavní hlas) SPB Jakub Žid, že odehraje do prázdnin domluvené koncerty a pak z kapely odchází s odůvodněním, že se chce věnovat ornitologii. Zdánlivě neřešitelná situace semkla zbytek souboru a po krátkém tápání a projítí slepých uliček se kapela vydala novým směrem s Ivo Štefanem, který se s půlkou kapely před patnácti lety setkal v legendárních Ginnungagap (viz retrospektivní CD Ears & Wind, 2013). SPB udělali zcela nový repertoár, koncepčně postavený pouze na textech jejichž autory jsou ženy. Zvuk kapely zní nově, ale v základech ani sestavě se zase tak nemění, nelze přehlédnout větší příklon k písňové formě, větší sevřenosti a poskytnutí většího prostoru el. kytaře.

TYRŠOVA SPOLEČNOST
Výrazná kapela brněnského undergroundu, vzniklá v neopakovatelném kvasu počátku let devadesátých. Tuřanská smečka si původně říkala Poslední valčík, poté následovala Tyršova společnost necvčiících a až do rozpuštní kapely roku 1993 Tyršova Společnost. Původní Tyršovka byla na stejné vlně jako třeba Idiot Crusoe, nebo Černá vdova, s nimiž často hrávali. Již tehdy mezi svými souputníky vyčnívala díky skočnější poloze, kterou brousí a piluje od svého obnovení v roce 2012 dodnes, čehož jsou hmatatelné důkazy v podobě nekonečné řady odehraných koncertů a vydaných nosičů. Srovnávána kupříkladu s Hudbou Praha, přezdívána Hudba Brno.

 

3+
Brněnské trio v tradičním obsazení, hlásící se ponejvíce k hard-core a big-beatu složené z muzikantů původně z rozličných koutů česko-slovenska. Hudebně stojí pevně nohama na zemi a texty od naléhavých „tvá láska je nafta a kámen bez konce, tvá duše je elektřina a banky, tvá bída je postrach génia, tvůj osud je mračno bezpohlavního vodíku“, až po takřka nonsensově humorné „…elpégéčko, céengéčko, hátépéčko, to bude asi pražák“ chrlí v patřičné kadenci. Zážitek z poslechu je jízda. Na triku mají jeden handmade debut Sokolive z roku 2014, nyní pokřtí druhý nosič. A plus? Možná přijde i kouzelník…

 

BALET ČESKOSLOVENSKÉHO ROZHLASU
Balet vskutku zemitých vlastností, jakoby se modelka v podobě Mongola zmítala v křeči slasti. Kytara drhne a modelka vzlétá vzhůru k zemi. Anonymní zpěvák vyzývá v textech k různým věcem. Basa si s bubny rozumí, kdo je kdo, nikdo neví, anonymní seskupení tají svoje tváře a jména, právě balet je prvek, který je spojuje. Rozhlasová ladnost a pocit nadlidského s vědomím přízemního. Nikdy neztrácíš kontakt se zemí, stojíš bos a cítíš tep jádra… Jedinými jmenovitými účastníky projektu jsou tyto dva zvony: Nejsvětější spasitel, Umíráček – to jsou zvony farnosti Touškov. /Akurnik 2015/

 

Na Krákoru 2015 proběhla premiéra a derniéra Baletu s pupíkovou projekcí, pirátský záznam projekce je k nahlédnutí zde: