MONGOLOVY MĚSTSKÉ SADY UCHEM R.KOPLA

Mongolovy Městské Sady
Samochvála Přináší Rozhodně Víc Potěšení Než Samohana

Přední obal kromě klidu a respektu dýchajícího z fotografie betelně usazeného asiata, nabízí pojmy, které mi evokují mnohé, ponejvíce humor: ‚mongolovy‚ (útržek textu „mongoloid to sněd„), ‚psychedelic‚ (lákavý obrat), ‚samochvála‚ a ‚samohana‚ (budiž ponechány zcela bez komentáře), hehe! Ještě jsem nezačal poslouchat a už tolik štěstí… snad to vydrží.
Mongolovy Městské Sady už se valí do Mostu. Kytára těžká jaxviň, nervní souzvuk trumpety a kazoo (1). V Motýlovi (2) kapela přechází na uvolněnější notéčku. Struníky jest vybrnkáváno, trumpeta lká. Adekvátní podkres, když se tu pěje o mozkovrtovi. Pes na zelenině (3) si žádá hodně česneku, MMS-ka k tomu dodává hutnou kajtru. Útoky trumpety se zdají být poznávacím znamením Moraváků. „Mrtvej je celej svět, všichni jsou dead.“ Úsměvné sdělení smutného faktu s jasným poselstvím bez světla na konci tunelu (4). V podobné duchu se nesou i další texty. Míra skepse závisí na rozpoložení každého posluchače. Osobně se bavím, i úsměv by se našel. Mám spíše obavy o labilnější nátury.

Bonus nabízí zvukovou legrácku Brno Amsterdam (13) v podání pekusisty Matky Boží. Zhruba šest minut nekomplikované perkusní vložky uvede pár společensky unavených výkřiků a je po ptákách.

Nic nového, kromě příjemně strávené hodinky života, mi ‚Mongolovy Městské Sady vlastní revival psychedelic band‘ v zásadě nepřinesli(-y). Snad mě obohatili o poznání, že počkat si na debutovou desku dvacet let se vyplatí. Mnohým kapelám to budu doporučovat.

Radek Kopel
http://napalmed.blog.cz

Mongolovy Městské Sady
Samochvála Přináší Rozhodně Víc Potěšení Než Samohana
CD, 2013, Ears&Wind Records

 

Pár fotek z archivu. Mongolovy městské sady při mezinárodním turné v Banské bystrici.