PODVINÍ 2013

čtvrtek 5.9. od 16:30
V přírodním parku Vysočanského Podviní pro Vás zahrají:

THE PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERSE
BBP – podzemní orchestr
DIM LOCATOR (GB/Ger/Au)
ZUBY NEHTY
OTK

14 ALTERNATIVNÍCH ROCKŮ V PŘÍRODNÍM PARKU VYSOČANSKÉM

Čtrnáctý ročník festivalu alternativní a nezávislé scény PODVINÍ nám vesele buší na vrátka!

A těžko by asi šlo, aby se právě festival s tímto jménem odehrál kdekoli jinde, než právě v nádherné scenérii přírodního vysočanského parku.Tento už tradiční kulturní hodokvas, pořádaný Devátým pražským obvodem a RAT, zahájí letos v 16:30 legendární kapela OTK. Dnes už kultovní kapela pražské indie scény, v čele s Ondřejem Ježkem (mj jedním z nejlepších a nejvyhledávanějších studiových mistrů zvuku) funguje už od roku 1988. V roce 2003 obdrželi mládenci od Akademie populární hudby sošku zlatého Anděla, a to za album „Sona a Kuva“ v kategorii alternativní scéna. Jejich následující album „Okolo“ se v roce 2008 stalo pro změnu albem roku. S Ondřejem Ježkem a jeho pra podivným zpěvem je to jako s Woody Allenem. Máte jen dvě možnosti, buď ho milujete a nebo ho prostě nemáte rád. A věřte, že výrazně lepší variantou je milovat! OTK mají svůj nezaměnitelný zvuk i rukopis, je tedy víc než jasné, že by byla velká škoda nebýt právě letos na festivalu už opravdu od začátku.

Jako druhá kapela se na pódiu objeví sličné dámy z kapely ZUBY NEHTY. Představovat tuto kapelu je asi opravdu zbytečné a je těžké si představit, že by toto dívčí uskupení v historii naší rockové hudební scény chybělo. Přes punkový PLYN slečny přešly na legendární DYBBUK, aby se z něho posléze staly ZUBY NEHTY. A přesto, že se ve skupině sem tam objeví i nějaký chlap (Marvin, Martin Černý, Jarda Svoboda, Honza Maxa), je jasné, že poetika a kouzlo jejich písní patří toliko rockovým děvám. Písničky jako Mouchy v bytě, Hrob je prázdný, Vodopády, Diamant, Paní I (až tuším čtyři), Kobylka, Noční dítě či svého času velká hitovka Ptáci, chyběly v domácí rockotéce asi málokoho z nás. Jsou to písničky, které hladí po srdci a nebo do něj řežou jako ostré střepy, ale jedno mají společné: kdykoli je radost je slyšet! A mimo starých hitů nás jistě dámy poctí i nějakou novější skladbou, neboť na novou desku ZUBŮ i NEHTŮ čekají už nemálo let asi mnozí z nás.

Jako třetí vystoupí australskoanglická kapela DIM LOCATOR. Tento soubor povstal z popela legendárních berlínských Fatal Shore, kapely, která přestala existovat po smrti jedné ze dvou ústředních postav, v Berlíně žijícího Australana Bruno Adamse. DIM LOCATOR vystupují od roku 2011, leč, vzhledem k tomu, že dvě třetiny kapely sídlí v Berlíně, hraje toto uskupení v Čechách bohužel jen velmi občasně. V temně laděném bandu se sešli tři výrazné osobnosti světové rockové scény – v Praze již léta žijící „tichý Angličan“ Phil Shöenfelt (kytara/zpěv – hrál či hraje v kapelách Southern Cross, Fatal Shore, Khmer Rouge, The Nikki Sudden Band …), postava rockové scény, bez které by Praha snad už ani nebyla Prahou, a dva berlínští Australané, bubeník Chris Hughes (Hugo Race and The True Spirit, Fatal Shore, Once Upon A Time, Nina Hagen …) a baskytarista Dave Allen (Hugo Race and The True Spirit, Lunar Lounge …). Temné shöenfeltovské songy doprovází divoké bicí Chrise Hughese a do pevných kolejí zase bezpečně vrací pevné basové linky Mr. Dava. Hudba ovlivněná kapelami jako jsou např. Caveovy The Birthday Party, Stooges či Can. Je pěkné, mít v Praze skutečnou žijící rockovou legendu – buďme tedy za Mr. Phila rádi! a nenechme si ujít koncert kapely, která za to bezpečně bude stát!


Předposlední vystoupí místní patrioté, BBP – podzemní orchestr a jeho hosté. Toto podivné, mnohočlenné uskupení patří k tomuto festivalu stejně jako krysař, svolávající svůj věrný rockový lid. Již čtrnáct let plují na tomto korábu pod vlajkou zmíněného krysaře a bdí nad tím, aby si festival udržel svou nekomerční tvář a nestal stejným jako stovky ostatních. Jejich dlouhé kompozice i zpěvné písně, v nichž se potkávají tóny violy, příčné flétny, saxofonu či klarinetu s rachotem kytar, bicích či zvonkohrou xylofonu a ostrým švištěním pily, jsou čímsi mezi šíleným dílem Jana Švankmajera a temnou poezií podzemí. Kapela, i když pozvolna – přece stále, pracuje na nové desce „Je čas“, která by měla spatřit světlo světa na jaře 2014, a to samozřejmě u Guerilla Records. Proto mimo starých podzemních evergreenů zazní i kusy zbrusu nové a nepochybně koncert zpestří i několik zajímavých hostů. Nebojte se tančit na melodie posledního valčíku našich životů.

A pak přijde závěr letošního PODVINÍ 2013 a s ním i THE PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERSE! Kapela, kterou a nebo o které neslyšeli pouze hluší. Ale i ti o ní nepochybně alespoň četli. Ať už dobré nebo špatné, ať už pravdu a nebo lež. A že o ní bylo napsáno věru mnohé. Za časů rudé hvězdy nad krajinou Československou se stali nejzatracovanější „hudební“ skupinou a příkladem největšího úpadku mládeže. Přesto, i v podmínkách represí a persekucí dokázali Plastici přivést na svět skutečné klenoty české rockové hudební pokladnice, jakými jsou například jejich alba: Pašijové hry velikonoční, Co znamená vésti koně, Egon Bondy’s Happy Hearts Club Banned, Hovězí porážka či Půlnoční myš. Jsou to desky, které patří do toho opravdu nejlepšího, co tady v české rockové hudbě vůbec vzniklo. O tom se dají vést spory, dá se s tím i nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat! Na skutečnosti samé, věřte či nevěřte, to vůbec nic nemění. Po smrti geniálního a výhradního skladatele PPU Milana „Mejly“ Hlavsy, se kapela nakonec rozhodla pokračovat dál. A i když už je hudebně samozřejmě trochu jinde, než byla v letech sedmdesátých, je dobře, že stále existují, protože muzika Plastiků je opravdu jedinečná! Je v ní, a vždycky byla, podivná magičnost, kterou v sobě nemá nikdo jiný.

Buďme rádi, že „Plastické Lidi z Vesmíru“ stále ještě můžeme slyšet naživo a navíc právě v Podviní!!!
Věru pěkná a vlastně ta nejlepší tečka za čtrnáctým ročníkem festivalu PODVINÍ 2013. Ale to všechno je naštěstí stále ještě před námi.

A co ještě dodat? Snad jen: NAVIDĚNOU V PODVINÍ, PŘÁTELÉ!!!
podvini.cz