SBÍRKA NA NÁSTROJE YHTEINEN MAKKARA

Dne 11. listopadu 2015 vystoupila Na pochcanejch židlích v Chicagu finská kapela Yhteinen Makkara. Členové folklórního souboru se ještě ne zcela definitivně vypořádali s následky vystoupení. Poztráceli totiž nástroje a části aparatury. „Je mně fakt hrozně, po večírku, doufám, že už sa nic podobného nebude opakovat“ sdělila druhý den po exhibici, typickým finským dialektem zpěvačka kapely Virpi Mudränënová.


„Na kombu bylo něco přes dvě stovky. Použil sem to na to tágo a půlku chleba s cibulou. Vzal sem úplně ožralýho Reného a fotra“, podotkl jeden z brněnských pořadatelů jako komentář k proběhlému koncertu „Virpi vzala prodlužku, stejně jako krosnu a na ni plechovýho Joulupukkiho. Kábl tam ňákej byl“ dodal ke sklizni aparatury. K převozu aparatury a personálu se později ještě jednou vyjádřila zpěvačka Virpi „Joulupukki se sežral tak, že nám v rozjedu lidi uvolňovali místo, když jsme šli od autobusu, každých deset mertrů si lehl, první sem ho zkúšala zvedat, ale když těch 80 kg vytáhneš ze škarpy, aby si pak lehl na chodník to omrzí. Tak sem chytla amok a rozbila mechanickú ruku. Bohužel se k tomu připletla i Synáčkova rozdvojka. Je to všechno na kusy. Ještě teď sa cítím divně“. Traumatické zážitky si prožil i DJ Paavali Haloonen, nováček Yhteinen Makkara, který raději přišel pozdě a odešel brzy, proslechlo se totiž, že došla Finská vodka. No považte, nemají to Fini lehké. A to ani nehodnotíme celý pořad, ještě dnes, když se zpěvák Yhteinen Makkara Rogi al Yätäl vyskytne Na pochcanejch židlích, pokřikují na něho místnousedlíci „prasata, terorista“. Finské kapele totiž předcházela projekce filmů Jakuba Žida, obzvláště ten první Heilige Nacht, který tak nějak připomíná o čem ty Vánoce doopravdy jsou, jedna paní poněkud nerozdýchala a zatímco celý podnik ani nedutal, rozkřikla se „a tohle někdo ukazuje do kamery?“. Bylo to zrovna při pasáži, kdy Eja Kulovaný kopuloval s nařízlými ústy mrtvého kapříka vyzdobeného mašlí. Trumpetista Rene Glühbirne má po koncertě doživotní trauma a fyzický otřes. Den po vystoupení brouzdal městem a hledal tabatěrku, peníze, finský pas a trumpetu, až se musel uchýlit na Finské velvyslanectví – to však je v duchu, ve skutečnosti však zůstan Na  pochcaných židlích… Houslistka Jane Helmikuuová celý exces uzavřela „kdybys věděl, co si během naší produkce ve foyer šeptali“. Inu jen masové produkty nagelovaných a hloupých manažerů se hřejí na výsluní během svého života, skutečné velikány ocení až příští generace. Proto vyzýváme všechny lidi dobré vůle, ať podpoří sbírku na nástroje finské kapely Yhteinen Makkara. Můžete tak učint Na pochcaných židlích, kdy do některého z účinkujících nalejete tranparentním krkem libovolný počet transparentních piv, však je velmi pravděpodobné že tam některého kumštýře potkáte a pokud nebude zrovna členem Yhteinen Makkara nevadí, třeba potkáte jiné koťátko…

Kuollut mies mökki Vuono
převzato z válečného zpravodaje Finská Pravda, prosinec 2015
Foto akchiv Ivoše Krejzka, zakletého básníka a akordeonisty Yhteinen Makkara a žadatele o politický azyl ve Finsku

Tiskové chyby:
Oprava článku:  Paavali Haloonen je ve skutečnosti občansk jméno finského DJ, v kapele Yhteinen Makkara zpravidla používá pseudonym Eino Leino. K vyzrazení identity došlo chybným překladem z finského jazyka do jazyka Čechů.  V současné době se Paavali Haloonen z bezpečnostních důvodů nachází v ochranné vazbě.