ČESKOSLOVENSKÝ UNDERGROUNDOVÝ VEČER


STARÁ DOBRÁ RUČNÍ PRÁCE
Bomba pop music! Namísto těžkopádného zvuku bučících saxofonů a pohřebního bubnu, jak bývá neblahým androušským zvykem, se z prken pódií jež znamenají jen samé průsery, hrnul svérázný hybrid šaškovského hard rocku, rock´n´rollu, popu, stojící pevně na zemi a zespodu jakoby podmázlý punkovým mýdlem. Folk, regé, bláznivá samba i parodie dechovkářského křupanství, to vše k tomu také patřilo… Expresivní projev dvou frontmanů, doplněný nejrůznějšími rekvizitami, poskytoval dokonalou podívanou. Nápady, vtip a um vytvářely kus dobré zábavy, takové, kterou nám ministr kultury ČSR ani Ein Kessel Buntes poskytnout nemohli.
/Oslí uši 1989/

Písničky – to je základní znak hudby Staré dobré v časech rozbujelého, víceméně nápaditého českého rockového ´konstruktérství´. Logickým důsledkem ´písničkářství´ je potom i lidovost tvorby Staré dobré. Dá se zpívat s sebou na koncertě, v hospodě, v práci i u táboráku. Lidovost písniček SDRP vystihuje i orientace skupiny na ´hyper pop´. Ne lidovost televizní, rozhlasová, či ´týmová´, ale lidovost Jima Čerta, Hrabala, lidovost hospod se všemi těmi kecy, žvásty, klípky, v jádru ukrývajícími vždy to pravé ořechové – vlastní myšlení, názor v opozici k ohlupující vůkolní mase tzv. reality.
/Mašurkovské podzemné 1989/

 

KVETY NIKOTÍNU
Alernatívna/indie rocková skupina z Komárna. Ich texty sú plné symbolizmu, nostalgie a melanchólie. Kompozícia skladieb je založená na minimalizme s dôrazom na expresionistický prajav. Väčšinu textov tvorí Ondrej Bagin, ktorý je zároveň vedúci, spevák a gitarista skupiny. Na bicie nástroje hrá Gabriel Szalai, ktorý vďaka inšpirácii v elektronickej hudbe, dáva kapele minimalistický zvuk. Dominantným nástrojom a poznávacím znakom kapely sú najmä klávesy, na ktoré hrá Peter Soós. Kvety Nikotínu sú známe tiež ako jedna z prvých kapiel, ktoré začali s voľným zdieľaním svojich albumov na oficiálnych stránkach.

 

HROZNĚ
To nejlepší co si lze představit pod pojmem brněnská alternativa. Souputníci a vážní konkurenti slavného Dunaje, byť nikdy nebyli mediálně tolik propíráni, nikam se necpali… Ojedinělé nástrojové obsazení: akordeon, basa, metalofon a bubeník, který místy bere k ústům saxofon. Vzácný originál! Na Krákoru 2013 křtí kapela na značce Ears&Wind Records svůj třicetiletý materiál na desce Už není čas, který v současných dnech nahrává v brněnském studiu Chlív. Z desky mnohé zazní i v Bratislavě.

MONGOLOVY MĚSTSKÉ SADY
Vlastní revival psychedelic band. Někdy v roce 1992 se hlavní dva protagonisté s vypůjčeným bubeníkem na jedné soukromé párty nasomrovali na pódium jakési tancovačkové kapely, že budou dělat umění. Jednorázový “projekt” pod názvem Transplantáty od pantáty spřetrhal několik kabelů, rozdupal kytaristovy krabičky a produkoval cca 15 minut démonické zvuky i vizuální show aniž by v přítomných zanechal hlubšího dojmu. Zastesknouce si po slávě, zakládají rok poté tito dva renesanční velikáni Mongolovy městské sady.
Mongolovy městské sady slaví 20 let existence, současně vydávají na značce Ears&Wind Records debut Samochvála přináší mnohem víc potěšení než samohana.

 

JANUÁROVÉ PREKVAPENIE
Kapela vznikla v januári 1998 vo Vrábľoch. Pri príležitosti prvého koncertu, ktorý sa mal mimochodom konať v januári, ešte neexistoval názov, takže toto zoskupenie bolo na plagáte pomenované ako januárové prekvapenie koncertu. JP má za sebou účinkovania na koncertoch a festivaloch po Slovensku, Čechách, Maďarsku a Poľsku. Kapela sa sama považuje hlavne za koncertnú Čo sa týka štýlu – nie je bližšie špecifikovateľný, inspirácia v 60-tych rokov. Zostava: 2 gitary, basa, bicie, saxofón a flauty.

 

A na poslední chvíli vítaný bonus:
VYDRAPENÁ BUŽÍRKA PUNK SYSTEM (V.B.P.S.)

Michala Kaščáka nepozná málokto kto sa pohybuje na slovenskej hudobnej scéne. Poznáme ho hlavne z kapely BEZ LADU A SKLADU, ktorá je mojou srdcovou záležitosťou, nakoľko týchto chlapcov som sledoval od ich začiatkov až po súčasnú dobu a verím že ešte nepovedali posledné slovo. ďalšia hudobná poloha Michala je jeho projekt NEUROPA, skvelý projekt hraný so živou kapelou, dychmi a elektronickými podmazmi. Málokto však zažil Michala Kaščáka ako nekompromisného pankáča…
(Luboš Dzúrik/CHVM)

 

Harmonogram:
19.00 HROZNĚ
20.00 KVETY NIKOTÍNU
21.00 MONGOLOVY MĚSTSKÉ SADY
22:00 STARÁ DOBRÁ RUČNÍ PRÁCE
23.00 JANUÁROVÉ PREVAPENIE
24.00 VYDRAPENÁ BUŽÍRKA PUNK SYSTEM

 

19.4.2013 od 19.00Klub Intergalaktická obluda, Jaskový rad 7, Bratislava – Kramáre
MHD:
zastávka – Stromová: 44, 204, 206, 209, 212, N29
zastávka – Hroboňova: 34, 41, 63, 83, 84, N21, N37

Audiopozvánka na rádiu Dráťák, psí hodina 61  zde.

Videopozvánka:

Na místě bude i distro Drevenacikada.cz, s rozmanitou nabídkou titulů které v běžných obchodech nekoupíte. Večer bez sponzorů a dotací!