LES 2015 – KRÁKOR RETROSPEKTIVA

28. Listopadu 2O15
Klub Paradox, Křížová 20, Brno
Od 18.OO, CZK 1OO

Festival Krákor pořádáme od roku 1998 a LES je jakýmsi jeho zimním připomenutím, spojeným s oslavou narozenin vydavatelství Ears&Wind Records. Během večera proběhnou křty nových nosičů. Zahrají kapely osvědčené i objevy zbrusové. Krákor retrospektiva/Krákor perspektiva. KRAVÁL JEDNA BÁSEŇ! Uvádí Marek sobola.

 

Na místě distribuce Dřevěné cikády v plné polní, knihy, desky, samizdaty, časopisy, noviny…

 

Platák A3 v tiskové kvalitě ke stažení zde

 

Vystoupí:
STARÁ DOBRÁ RUČNÍ PRÁCE
OLIVEROVA DÁLKA – křest CD
SKRYTÝ PŮVAB BYROKRACIE
TYRŠOVA SPOLEČNOST
3+ – křest CD
BALET ČESKOSLOVENSKÉHO ROZHLASU

 

STARÁ DOBRÁ RUČNÍ PRÁCE
Bomba pop music! Namísto těžkopádného zvuku bučících saxofonů a pohřebního bubnu, jak bývá neblahým androušským zvykem, se z prken pódií jež znamenají jen samé průsery, hrnul svérázný hybrid šaškovského hard rocku, rock´n´rollu, popu, stojící pevně na zemi a zespodu jakoby podmázlý punkovým mýdlem. Folk, regé, bláznivá samba i parodie dechovkářského křupanství, to vše k tomu také patřilo… Expresivní projev dvou frontmanů, doplněný nejrůznějšími rekvizitami, poskytoval dokonalou podívanou. Nápady, vtip a um vytvářely kus dobré zábavy, takové, kterou nám ministr kultury ČSR ani Ein Kessel Buntes poskytnout nemohli. /Oslí uši 1989/

 

OLIVEROVA DÁLKA
Legenda praví že název alternativní kapely z Nymburka vznikl podle křestního jméno prvního bubeníka, který skákal do dálky. Reálně kapela koncertovala v létech 1994-2001 a stala se na Nymbursku lokální legendou a personálně tak trochu předchůdcem party Práva Pupku. Návrat na prkna co znamenají jen samé průsery přichází po čtrnácti létech k příležitosti reedice CD Smíření z roku 2001. “Pohrál jsem si takto asi se šesti takovými alby kapel, který se mi líbili už při nahrávání u nás,” říká známý zvukař ze studia Mac Sound ve Vinařicíchna na Kolínsku Mirek Adamec, který chodí pořád v montérkových lacláčích.


 

SKRYTÝ PŮVAB BYROKRACIE
V lednu 2015 oznámil zakládající člen (a hlavní hlas) SPB Jakub Žid, že odehraje do prázdnin domluvené koncerty a pak z kapely odchází s odůvodněním, že se chce věnovat ornitologii. Zdánlivě neřešitelná situace semkla zbytek souboru a po krátkém tápání a projítí slepých uliček se kapela vydala novým směrem s Ivo Štefanem, který se s půlkou kapely před patnácti lety setkal v legendárních Ginnungagap (viz retrospektivní CD Ears & Wind, 2013). SPB udělali zcela nový repertoár, koncepčně postavený pouze na textech jejichž autory jsou ženy. Zvuk kapely zní nově, ale v základech ani sestavě se zase tak nemění, nelze přehlédnout větší příklon k písňové formě, větší sevřenosti a poskytnutí většího prostoru el. kytaře.
Requested file could not be found (error code 404). Verify the file URL specified in the shortcode.

Requested file could not be found (error code 404). Verify the file URL specified in the shortcode.

TYRŠOVA SPOLEČNOST
Výrazná kapela brněnského undergroundu, vzniklá v neopakovatelném kvasu počátku let devadesátých. Tuřanská smečka si původně říkala Poslední valčík, poté následovala Tyršova společnost necvčiících a až do rozpuštní kapely roku 1993 Tyršova Společnost. Původní Tyršovka byla na stejné vlně jako třeba Idiot Crusoe, nebo Černá vdova, s nimiž často hrávali. Již tehdy mezi svými souputníky vyčnívala díky skočnější poloze, kterou brousí a piluje od svého obnovení v roce 2012 dodnes, čehož jsou hmatatelné důkazy v podobě nekonečné řady odehraných koncertů a vydaných nosičů. Srovnávána kupříkladu s Hudbou Praha, přezdívána Hudba Brno.

 

3+
Brněnské trio v tradičním obsazení, hlásící se ponejvíce k hard-core a big-beatu složené z muzikantů původně z rozličných koutů česko-slovenska. Hudebně stojí pevně nohama na zemi a texty od naléhavých „tvá láska je nafta a kámen bez konce, tvá duše je elektřina a banky, tvá bída je postrach génia, tvůj osud je mračno bezpohlavního vodíku“, až po takřka nonsensově humorné „…elpégéčko, céengéčko, hátépéčko, to bude asi pražák“ chrlí v patřičné kadenci. Zážitek z poslechu je jízda. Na triku mají jeden handmade debut Sokolive z roku 2014, nyní pokřtí druhý nosič. A plus? Možná přijde i kouzelník…

 

BALET ČESKOSLOVENSKÉHO ROZHLASU
Balet vskutku zemitých vlastností, jakoby se modelka v podobě Mongola zmítala v křeči slasti. Kytara drhne a modelka vzlétá vzhůru k zemi. Anonymní zpěvák vyzývá v textech k různým věcem. Basa si s bubny rozumí, kdo je kdo, nikdo neví, anonymní seskupení tají svoje tváře a jména, právě balet je prvek, který je spojuje. Rozhlasová ladnost a pocit nadlidského s vědomím přízemního. Nikdy neztrácíš kontakt se zemí, stojíš bos a cítíš tep jádra… Jedinými jmenovitými účastníky projektu jsou tyto dva zvony: Nejsvětější spasitel, Umíráček – to jsou zvony farnosti Touškov. /Akurnik 2015/