KRÁKOR 2014

16. ročník festivalu Krákor proběhne poslední červnový víkend:
27.-29. června 2014 v pátek od 15.00, v sobotu od 9.00.
Z důvodu velkého množství účinkujích přísné začátky.
v Ostopovicích u Brna, jako již po několikáté v ruinách Hitlerovy dálnice.
Vstupné na oba dny 200Kč.

Vstupné na jeden den taktéž 200Kč.
V předprodeji získáte vstupenky dokonce za 150Kč!
Od poloviny dubna do poloviny června 2014 k mání: v Brně na Křenové 10 a 40 v putyce Mandragora a v klubu Boro, na Lidické 46 v Cafe Laudry/Prádelně a Na sedmém schodu, na Jana Uhra 3. V Praze na Trojanově 9 v Polí5. Svět obhospodaří zásilková služba drevenacikada.cz.

Hudba, poesie, performance a jedno velké divadlo.
Festivalem provede již tradičně básník a vůdčí osobnost Kapely Soboly Marek Sobola a zcela premiérově vzácný host ze severu, undergroundová legenda, divadelník, šoumen a aktér řady hudebních uskupení Sten Vlč. Na programu rovněž řada nahlášených i nenahlášených vstupů. Performeři, básníci…


Psí hodina k festivalu KRÁKOR 2014  na rádiu Dráťák zde.

Pokřtíme:

KRÁKOR – KRONIKA 1998-2013 – paměti, fotky, rozhovory
NICMOC KVINTET – debut brněnské kapely kolem malíře a fotografa Vladimíra Havrana Smýkala
HAVÁRNA – ÓDA NA PIČU– olomoucká bordelářská kapela Havárna natočila v listopadu 2013 studiový materiá. Kravál a zcela netradičního balení.
ŽEN – pohrobek kapely V obležení žen, písničkář z Pančavy.  Jemné, procítěné a k dokonalosti propracované, vrstvené písně. Víc než obyčejné písničkářství.
DNO 20 – říká se, že časopis lze brát vážně, dožije-li se desátého čísla. Maloformátové brněnské Dno tuhle cifru právě dvojnásobí. Pokřtí Česnekový hlavy.
UŠI A  VÍTR – 2014-06 – speciální číslo Měsíčních novin Uši a Vítr. Od ledna vychází k vyjímečným akcím a v předělaném designu šestkrát do roka.

 

Orientační harmonogram:

PÁTEK 27. ČERVNA OD 15.00

SOBOTA 28. ČERVNA OD 9.00

POSTIŽENÁ OBLAST
TŘI+
KAPELA SOBOLA II
J.E.FRIČ & ŤOVAJZ
DG307
JANA ORLOVÁ
ČESNEKOVÝ HLAVY
METALURG
KALAN (AT)
OTK
ST BEND
PRODUKT KREJZEK
PO PRACOVNÍ DOBĚ
MONGOLOVY MĚSTSKÉ SADY
BARBAR PUNK

 

Během festivalu budou na okolních zdech vystaveny obrazy Evy Macholánové-Motlové a fotografie a fotografiky 1. FPC Brno a přátel. Hojné poetické vstupy. Křest revue DNO č.20 za účasti projektu ČESNEKOVÝ HLAVY. Uvedení Měsíčních novin Uši a vítr – Krákor speciál s přílohou, křty atd… viz níže i výše.

FASK LUMA
PEACOCK BALL (SK)
VLADIMÍR SMUTNÝ
DARREN EVE (UK)
PAVEL ŠUHÁJEK
SKRYTÝ PŮVAB BYROKRACIE
BEZ ZÁRUKY
NIKOLA MUCHA
HROCHANSONY
ANGELOS MORFEAS (GR)
PEPA KLÍČ
AND ONE FREAK CELLO ORCHESTRA
ŽEN
NIC MOC KVINTET
HOUPACÍ KONĚ
HAVÁRNA
KOLBEN KAVLÍK
HEVER A VAZELINA
ČOČKA
DJ ALIEN

Vystoupí umělci po čertech známí i ti pro mnohé zcela neznámí, bezezbytku však stojí za pozornost všichni:

 

DG 307
DG 307 založili v roce 1973 Pavel Zajíček a Mejla Hlavsa. Její název je odvozen od označení psychiatrické diagnózy (Přechodné situační psychické poruchy), která umožňovala mladým mužům získat modrou knížku a vyhnout se povinné vojenské službě…
To byla Dégéčka do roku 1980, kdy PZ opouští Českoslovesnko. Soubor je obnoven po jeho návratu v roce 1992, kapela průběžně prochází mnoha fázemi a obměnami, přichází nové tváře, prosazuje se computer (Tomáš Vtípil), nové postupy… Pavel Zajíček a DG 307 za dobu své existence zanechali řadu otisků. Od roku 1982, kdy v Kanadě vyšlo LP Gift to the shadows s fragmentem Boží mlýny, vzniklo pod názvem DG307 více jak dvacítka vydaných titulů…

 

HOUPACÍ KONĚ
Kultovní kapela Houpací koně z Ústí nad Labem už od roku 1991 objíždí kluby v domovině i zahraničí a vydává vysoce ceněné desky mezi indie kytarovkou, drsným popem, zuřícím zboosterovaným nášupem, melancholickými písněmi a lehkým nadhledem. A to vše s vysoce originální poetikou. (PLAY.cz)

 

STBEND
Skupina vznikla ve Strážnici z rozpadnuvších se souborů, ze souborů, které byly ve fázi rozpadu a ze souboru, který se ještě nerozpadl. Hvězdná soustava souboru se mění přirozeným úhynem hudebníků. Jinak kašparská kapela s harmonikou a unifmovanými hudebníky.

 

OTK
Od sonickejch erupcí k ambientní dokonalosti. Tam všude OTK byli, tam všude doletěli. Nejlepší zvuky katalogu Silver Rocket, nejlepší deska za opaskem. Protiproudy i zrádný mělčiny, Slapy i Mariánskej příkop – hudební prozřetelnost zatím OTK vždycky ochránila a její požehnání i nadále provází cestu týhle výjimečný kapely, která je nejsilnější v těch nejméně očekávanejch souvislostech. Operační základna OTK se totiž obvykle nachází na tom jediným nejistým bodě v celým širokým statickým kosmu. Na něm se rozkročí… (SILVER-ROCKET.org)

 

METALURG
Brněnská, přesněji řečeno chrlická lo-fi violence parta.  Skladby od rocku, alternativy či art-rocku až k metalurgickým postupům a zpracování kovu. Nově v repertoáru také několik skladeb na texty brněnského undergroundového básníka Pavla Homéra Ambrože.

 

KAPELA SOBOLA II.
Éra Kapely Soboly dávno skončila, ovšem během jedné spanilé jízdy na Slovensko na podzim 2013 se během autorského čtení Marka Soboly na pódium nacpalo všechno co mělo alespom jednu ruku, aby velikána doprovodilo během přednesu. Vzniklo tak volné uskupení lidí kolem básníka a někdejšího zpěváka Kapely Soboly, projektu říkáme Kapela Sobola II. Pamětníci mohou zavzpomínat na počátky legendy v klubu na Křenové, první spodní proudy, koncerty v Přízřenicích, nebo hradeckém Mlýně…

 

MONGOLOVY MĚSTSKÉ SADY
Třebíčští psychedeličtí nájezdníci. Zasloužilí umělci existují přes dvacet let, aktivně začali hrát až v roce 2012 a od té doby stihli natočit dvě studiové desky (obě Ears&Wind Records). Nepřehlédnutelné kapela domácího podzemí.

 

BEZ ZÁRUKY
Alternativní rocková skupina z Jindřichova Hradce, která vznikla v březnu 2008, složena ze zkušených muzikantů s bohatou hudební minulostí, např. působení ve skupinách The Rozladěn nebo Majerovy brzdové tabulky.

 

HAVÁRNA
Kapela hraje. Hraje s takovým nasazením, které je adekvátní množství sponzorovaného alkoholu. Hraje cos mezi punkem, rockem, alternativou, elektrobody, blues a lidovkama. Hraje a baví se tím.

 

NIC MOC KVINTET
Brněnská parta dorůstajících a odrůstajících mániček. Jejich tvorbu lze připodbnit folk-rockové kakofonii v undergroundovém hávu. Vynikající texty podzemních ikon: Homér, Bondy, Chali, Krejzek. Poté co kapela absolvovala své premiérové zahraniční turné na Slovensko, majitel podniku vzkázal Nechcem ďalšie koncerty, tak ich všetky prosím zruš, underground nieje pre môj bar a dosť ľudí sa sťažovalo že sa to nedá počúvať… proste hrôza!!

 

DARREN EVE (GB/ČR)
Angličan usazený v Šumperku. Hraje hudbu, která otevírá emoce, lyricky vytváří krásno, intenzivní atmosféru, a někdy můžeme cítit i černo a ztraceno. Je to skvělé, odvážné, vyzrálé a světové!

 

KOLBEN A KAVLÍK
Akustický projekt dvou zaťatých rockerů z nichž jeden je mimo jiné taky kouzelník.

 

NIKOLA MUCHA
Někdejší „undergroundová diva“ z Kyjova, dnes hrající ve slavné femipunkové kapele Mucha. Na Krákoru zahraje své majstrštyky sólově, což je čímdál větší vzácností.

 

BARBAR PUNK
Folk-punkoví exoti s texty psanými ve starověkých  runách, napaájející se z lesních rohů a oddávající se sexu, chlastu a smíchu.
¨
PECOCK BALL (SK)
Kvartet muzikantů z Banské Bystrice, kytarová show s prvky psychedelic-music.  Vznikli až na konci roku 2012. Při prvním zahraničním vystoupení v ČR usadila kapela  posluchače včetně zvukařů na prdel.

 

PO PRACOVNÍ DOBĚ
Znojemská skupina „PoPracovníDobě“ (P.P.D.) vznikla v r. 1988 a, s krátkou porevoluční přestávkou, hrají její členové dodnes ve stejném složení. Od svých prvopočátků se zaměřili na zhudebňování básnických textů. Hrají hudbu, jejíž styl nelze jednoznačně definovat a oni sami sebe zařadili do škatulky „alternativní big-beat“, což jim umožňuje do jejích skladeb zakomponovávat nejen prvky undergroundu, ale také blues, hard-rocku a mnoha dalších hudebních žánrů, z nichž mnohé nebyly doposud ani objeveny.a mnoho dalších…

 

SKRYTÝ PŮVAB BYROKRACIE
Naši podzemní Pražané. Kapela která se stala inventářem Krákoru již od dob dění festivalu v Moravském Krumlově. Kapela která je vždy originální, vždy přijde s novým programem. Trojice otců zakladatelů nyní doplněna o Jana Faixe. Očekávejte premiéru nového pořadu s performerkou Janou Orlovou.

 

KALAN (AT)
Zásnuby Afriky a Reichu – čtyři týpci  valí na bubny v neuvěřitelné kadenci – rychle jako sviňa a Mani koření  ságem, flétnou a klávesama, čímž podtrhává citlivost africké hudby inspirované rytmy západoafrické drum-music.

 

ŽEN
Mišel z Žen – neobyčejný písničkář z Pančavy. Hudba plná jako kunda dívky které chcete udělat trojčata, hlas podmanivý jako srna zmítaná kudlou zvrávených lovců. Mišel patří do imaginárního katalogu světových písničkářů a přesto jím není. Není Cavem, ani Waitsem a možná proto čeká na vaše objevení. Absolutní pecka, která neználky posune do jiné roviny vnímání a vnímavému posluchači uzme srdce. Klenot, který vysral sám Pán Bůh.

 

TŘI+
Ro(c)k hrající alternativní brněnské trio v tradičním obsazení, složené z muzikantů původně z rozličných koutů československa s bohatými zkušenostmi z nejrůznějších hudebních uskupení nepřekračujících hranice daného regionu. A plus? Možná přijde i kouzelník…

 

HEVÉR & VAZELÍNA
Zasloužilá kapela undergroundu první generace – hraje od první poloviny sedmdesátých let. Bláznivé uskupení kolem Skaláka a Londýna, časem prověřené skladby, které stačily zlidovět a staly se šlágry. Tesilové verbež, Červený vejložky a další.

 

HROCHANSONY
Brněnská alternativa kolem Hany Hrochové (zpěv, texty) hraje od roku 2008. Dále účinkují:  Zdeňek Hromádka – kytara, zpěv, text, Ondřej Kopecký – baskytara, zpěv, Jana Kubrická – housle, zpěv, Pupu Nohýnek – hihat, činel, virbell, velký buden (kopák), backroundový muž kapely, Kristýna Urbánková – akordeon, klarinet.

 

ČOČKA
Zhmotnělá zvířena z naramských bájí a pověstí. Tak trochu big-bít, tak trochu šraml, tak hodně sranda a tak trochu temno.

 

POSTIŽENÁ OBLAST
Mělnická black-alternativa. Kapela  navazuje na typický sound české alternativy 80. a 90. let. Výhradně zhudebněná česká poesie, technická přesvědčivost, absence pozérství a chuť k experimentování.

 

VLADIMÍR SMUTNÝ
Vlídný podivín, samouk co hraní dávno vzdal… Přesto se k vystupování vrací a jemnými tóny a hlasem dokáže vyčarovat pohádkové krajiny.

 

FASK LUMA
Ryk, údery, žestě, zhudebnělý cestopis. Zřizovatelem souboru jsou Nedělní lidé, přesto ctihodný pan Luma tančí po svém. Tam přidá, tu ubere, onde přitlačí, vykřikne, dum… Pánové Kastl, Šaraj, Puchlina a Pěnošek krom hudebních nástrojů rozeznívají rovněž objekty původem z nehudebního prostředí, využívají výdobytky elektronického věku a tematické zvukové záznamy.

 

PEPA KLÍČ
AND ONE FREAK CELLO ORCHESTRA

Filharmonik v undergroundu. Přední hráč na violoncello světového formátu a současně figura srdcem v podzemí. Vedle svého profesionálního angažmá na poli klasické hudby spolupracuje s celou škálou známých i neznámých souborů na okraji kulturního spektra a jeho jméno můžeme vidět i na řadě nosičů vydaných především na značkách Guerilla a Ears&Wind Records. Čočka, Špinavý nádobí, Idiot Crusoe, Jaroslav Erik Frič – s těmito a mnoha dalšími je právě jméno Josefa Klíče spojeno. Pepovo cello a originální nápady posouvají tvorbu spízněných souborů do vyšších pater.

DJ ALIEN
Na úplný závěr se bdící osazenstvo může vyladit na stejnou vlnu jako DJ Alien a bdít do rozbřesku…

 

Nahlášené básnické vstupy:

JAROSLAV ERIK FRIČ & ŤOVAJZ – výrazná postava kulturního dění, básník a vydavatel, realisátor kulturních večerů a festivalů, zakladatel mnoha periodik, např. revue Box, Uši a  Vítr… (v současné době se připravuje vydání jeho knihy Jsi orkneyské víno a jiné básně u Ears&Wind Records) s doprovodem samofonisty Víti Holaty, disidenta, člena undergroundové legendy Špinavý nádobí, komorního akustického Bandu Šárek Band a dalších…
ANGELOS MORFEAS – alter ego samozvaného prvního dělnického císaře 1FPC Brno Emira&Chaliho. Vydal dvě zhudebněné sbírky. Jeho texty zhudebnila kapela NicMoc kvintet.
LUCIE RUŠKOVÁ – básnířka dnes usazená v Praze. U Ears&Wind Records vydala soubor básní v próze Monology křehkého vědomí s ilustracemi Vladimíra Havrana Smýkala. (Pro nemoc zrušeno)
JANA ORLOVÁ – básnířka a provokativní performerka. Samonákladem vydala sbírku básní Čichat oheň s vlastními ilustracemi.
PAVEL ŠUHÁJEK – brněnský básník, svá vystoupní výtvarně koloruje živými dívčími tanečními kreacemi. U Vetus Via mu vyšla sbírka Ona jen korále, perly a rybíz.
PRODUKT KREJZEK – autor více jak čtyřiceti samizdatem vydaných  sbírek, v současné době se připravuje sbírka ilustrovaná Andrejem Čulákem. Vyjde u Ears&Wind Records
a další…
Básnické vstupy se budou prolínat během celého festivalu.

 

Výstavy:
EVA MACHOLÁNOVÁ-MOTLOVÁ

Výstava velkoplošných obrazů autorky žijící v malé vesnici na hranici Vysočiny. Kreslí a maluje od raného věku prakticky nepřetržitě. V kresbě akvarelem převažují veduty krajin a měst kreslené v plenéru – jako záznamy z cest. V malbě olejem přešla postupně od krajin k fantazijním námětům s figurálními motivy. V posledních letech nabývají, v malbě akrylem, převahy fantazijní náměty s motivy krajin a koní. Objevují se zde jednoduché tvary symbolizující části krajin, ze zvířat převážně koně, někdy psi, ovšem s rysy, které mohou připomínat i jiné tvory. Vztah obrazů k živým koním a psům je vizuální a symbolický, skutečná zvířata do tvorby nezasahují.

 

1FPC BRNO A PŘÁTELÉ
Stěny torza protektorátního viaduktu tradičně oživí fotografie a fotografiky brněnských fotopoetů a fotografiků a jejich přátel.

 

Prohlédněte si fotografie z uplynulých  ročníků kliknutím zde