KABARET DR. CALIGARIHO NA KRÁKORU

Anonymní uskupení několika příznivců alternativní hudby, jejichž výsledný projev zachází za hranice normality, dalo by se říci, až na pokraj lehké mentální retardace. Projekt, se kterým momentálně vystupují (Chopinovo vzkříšení) navazuje na bizarní éru kinematografie 20. let. Bystrému diváku a posluchači neunikne také jistá náklonnost k americké umělecké formaci The Residents. Kapela vystoupí na patnáctém Krákoru 28. – 29.  června 2013. Má za sebou aktuální EP TetenTon, to vyšlo v limitované řadě 100ks a je k mání na Dřevěné cikádě a videoklipy k písním Náš svět, Ho vezou! a Rozkazy.

 

Rozkazy:

 

Ho vezou!:

 

Náš svět:

 

Chopinovo vzkříšení
Hra je situována do prostředí blázince, kde je ústřední postavou šílený a sobecký doktor Caligari. Ten si pro své potěšení zotročil několik chovanců a zařadil je do jednotlivých životních rolí. Má svého klauna pro pobavení, otroka jako sluhu a exekutora pro výkon „špinavé práce“. Stále nespokojen s duševním pohodlím, hledá další možné varianty rehabilitace své duše. Při pročítání starých nezdařilých experimentů, tajně prováděných na místních chovancích, se dozví o možnosti vzkříšení potlačeného charakteru osobnosti v předem připraveném lidském hostitelském těle. Na základě tohoto výzkumu jej napadá myšlenka vzkřísit si Chopinova ducha, jelikož poslech jeho hudby z gramofonových desek na něj působí velice pozitivně.

I. Dějství: Vzkříšení
II. Dějství: Posedlost
III.Dějství: Vražda
IV. Dějství: Osvícení

1. Vzkříšení
Doktor Caligari má připravené hostitelské tělo Marie Mrtvé pro Chopinova ducha, jehož se pokouší vyvolat podle instrukcí v nalezeném návodu. Vyvolávání probíhá za průběhu vyluzování správných vlnových délek na zařízení zvaném Eterofón a přeříkávání magické formule. V potemnělé místnosti se náhle zjevuje pozoruhodné světlo. Doktorův plán je úspěšný a duch se opravdu zmocňuje připraveného těla chovankyně Marie Mrtvé. Doktor sám překvapený svým úspěšným ďábelským plánem, ihned dává najevo vzkříšené osobě, komu je vděčna za své znovustvoření, komu bude sloužit a kdo poroučí v tomto vlastním od reality odtrženém světě.

2. Posedlost
Doktorova nová oběť je nyní součástí jeho systému a je nucena sloužit pro jeho blaho. Duch je však už pozemským životem znuděn a otráven veškerou snahou a potlačováním charakterů osobností kvůli kariéře či nastoleným sociálním systémům. Rozhodne se tedy opustit předurčené tělo a ukázat potlačenou tvář jednotlivých přítomných osob aby celou situaci zvrátil a získal zpět klid a svobodu. Nejprve posedne samotného doktora, u něhož se konečně projeví, jaký je vlastně skrytý tyran a na jakou váhu bere lidský život. Následuje exekutor Eduard, který se projeví jako doktorova pravá ruka, která je mu zcela podřízena a oddána, i když touží po stejné moci. Poté duch přesedá na otroka Adama, který je celý život i pobyt v ústavu prakticky nesvéprávný a odkázán na rozhodování rozkazy druhých lidí. Jako poslední osobu osídluje duch klauna zvaného To. V tom probouzí dlouho skrývanou a potlačovanou nenávist k doktorovi, jemuž dělá celý život šaška a nikdy nemohl dát najevo své vlastní emoce.

3. Vražda
Klaunova nenávist graduje do té míry, že v záchvatu šílenství zabíjí doktora. Doktor je mrtev a s ním končí i jeho vláda nad chovanci. Ti se s doktorem loučí ve smutečním pochodu. Nyní jsou prakticky svobodní, což si také začínají uvědomovat a klást si otázky, co teď vlastně budou dělat, když nemají nikoho, kdo by jim říkal co dělat a komu sloužit.

4. Osvícení
Z ničeho nic však mrtvý doktor procitá, čímž je odhaleno, že dosavadní počínání, je pouze hra chovanců ústavu, kterou si krátí svůj vlastní pobyt. Chovanci nadšeni ze své úspěšně zahrané hry se veselí a radují. Jejich radost však netrvá dlouho. Doktor z ničeho nic zavelí a rozdá ostatním podřadné úkoly. Děj končí prakticky stejně, jako začal, doktorovou diktaturou.