KALIČKA LIKVIDAČKA NA VELKÝ PÁTEK

„Pečeme mimino na rožni, protože nejsme pobožní“, deklamuje se v jednom z textů finské kapely Yhteinen Makkara. A zatímco ti lepší katolíci dojížděli svůj půst, ti horší katolíci si vypíjeli v pátečních radovánkách na Festivalu spodních proudů v brněnském Paradoxu. Vystoupily kapely Sounds of Ocuupation, Hokr, Spytihněv, Hameln a Balzamina. Aby bylo tradicím učiněno zadost, byl pokřtěn debut Irsko-Nenkovského bandu Sounds of Occupation nazvaný The Same River Twice, festivalové noviny Uši a Vítr a poprvé bylo také uvedeno splitko kapel San Francicko a 5 kilo ubrusu. Uvedení novinek se s laskavostí a láskou a láskyplně chopil básníř fekálů a trolejů Ivosh Krejzek z Brna.

Fotografie z akce přináší opět náš milovaný reportér Zdeněk Vykydal, nám ostatním se nedařilo buď obsluhovat techniku, nebo odmítala technika spolupracovat s námi, což bylo mnohdy velice zoufalé a někdy až k uzoufání. Nakonec i sám Zdeněk komentuje svůj fotografický set „Ty vole , kdybys ty fotky videl v originale… to bych blil . Sem si kvuli kamere hral s vyvazenim bile a nevratil sem to zpet na automatiku.  Jedna vedle druhe bicovkove hneda a uplne bez barev“.  Jak říkám – k uzoufání. Obzvláště po „akci“ Šatna pouze k novinám, kdy šatnář, dýler a píč v jedné osobě, indisponován pitím piv nebyl schopen zavěsit příslušný svršek na příslušné ramínko. Bylo to mnohdy tragikomické, nešlo to ani na libovolné ramínko. Ramínka se na mě valila až do non-stopu v Rájci Jestřebí. Ano byl jsem v kůži šatnáře. Snad proto se mi dělo „klasický ožralecký pořvávání, lascivní osahávání, braní škopků, nucení novin ke každému kusu oblečení, urážky apod…“ jak poznamenal, okem o řád střízlivějším a pozorujícím, kolega Honza Bartoň.

Nebyly nalezeny žádné obrázky

Na závět malého vyznání skromné konstatování: kapely účastné Festivalu spodních proudů znamenají špičky na soudobé domácí nekomerční scéně. Bez výjimky hrály s obrovským nasazením originální repertoár a je až s podivem že účast posluchačů byla poměrně nízká. Kde jste se flákaly studentky filosofie? :-)

Fido, březen 2016

Gelerie od Zdeňka Vykydala, doplněno o něco z archivu Reného Žárovky a příspěvek maďarského reportéra Gergő Demjéna:


A odkaz na stránky našich přádel ze severu, kde je fotoreport od Vepřovana Dušana Matušky: http://radiocyp.cz/fotoreportaz-dusana-matusky-festival-spodnich-proudu-v-brne/