LUCIE RUŠKOVÁ – POTULNÁ

V roce 2014 vyšel na značce Ears&Wind Records druhý knižní titul básní v próze Lucie Ruškové – Monology křehkého vědomí. Rok poté nahrála autorka své texty v brněnském studiu Chlív a Vít Raška doplnil o hudební doprovod.

Audionáhravky ze studia Chlív, 2015:

Requested file could not be found (error code 404). Verify the file URL specified in the shortcode.
Antipsychotika
Requested file could not be found (error code 404). Verify the file URL specified in the shortcode.
Zmrtvýchvstání


Pár slov k textům Lucie Ruškové

Slova Lucie Ruškové jsou silná jako slova Bible, jako slova, která „mají moc“, jako slova jejího knihomola, který odložil všechny knihy, v nichž dřímaly jen polopravdy. Její texty jsou podstatné, kruté, syrové, nesmiřitelně přímé, a přitom krásné. Její ruka je rukou sochaře, který bez milosti osekává všechno banální a zbytečné, dokud nezbude jen holá, tušená pravda.
Její texty glosují naši dobu, jak ji autorka v první osobě vnímá snad z konkrétní zkušenosti (Maminka, Svátost bolesti), pozorování (Bezdomovecké etudy) či sledování zpráv (Jazyk Hypnósy), ale její skutečnou cestou napříč touto dobou je její duchovní hledání (Maran atha), a zdá se mi, že východiskem pro pochopení autorčiny poetiky je právě ono.
Lucie Rušková vede hluboký duchovní zápas, který její poezie i přes svoji tělesnost odhaluje, a který se odehrává na samém pokraji dohlédnutelného, tam, kde se spolu stýká a láme dobro a zlo, život a smrt. Autorka kráčí po ostří skutečnosti s opravdovostí, která připomíná opravdovost autorů novozákonních či tichou a úpornou bolest mystiků (jakým byl kupříkladu sv. Jan od Kříže): a v horečce hledačů pravd bude ta jediná stále unikat – jako by bylo málo to Dobro, k němuž byl člověk stvořen! – co je člověk člověkem, chce se stát sám Bohem. Jsou-li klíčem k její osobnosti slova Živý je více námi, nežli my s Ním, pak se autorka vydává na cestu skutečně křížovou, která je však pro ni cestou jedinou, jedině myslitelnou, a byť křížovou, tak i tou nejkrásnější. Je cestou, vedoucí středem světa, který je zároveň viditelný i neviditelný, a proto plný bolesti i radosti. Cena, kterou zřejmě musí platit za pohled, který svou poezií čtenáři zprostředkovává, bude asi veliká.
Ano, je to skutečně silná poezie, otřásající našimi povrchními, nezralými a vyprázdněnými světy, i přesto, že si na silnou nehraje. Je jen popisem našich světů z druhé strany, odtamtud, odkud je sami nevidíme. Je to ovšem pro čtenáře pohled navýsost léčivý a blahodárný.

Ladislav Heryán
salesiánský kněz


104 stran, lepená vazba, barevné grafiky, ilustroval Vladimír Havran Smýkal, vyšlo v roce 2014
K dostání na Dřevěné cikádě