…IVOŠ KREJZEK SE Z LESA OZÝVÁ

Jedenáctiny vydavatelství Ears & Wind records se letos slavily 29. a 30. listopadu v brněnském klubu Boro dvoudenním festivalem pod tajemným názvem Les nabitým hudbou, poezií, filmovými projekcemi, performancemi, nahlášenými i nenahlášenými vstupy, zkrátka vším, co k takovéto skvělé podzemní akci patří.
Špinavý nádobí. Les - Krákor retrospektiva, 29. a 30. listopadu 2013, Brno - klub Boro, foto Zdeněk Vykydal Špinavý nádobí. Les - Krákor retrospektiva, 29. a 30. listopadu 2013, Brno - klub Boro, foto Zdeněk Vykydal

Proč zrovna Les, to se můžete až budete mít možnost zeptat přímo agilního šéfa Ears &Wind records pana Igora Látala, pro nás známé Fida a pokud této možnosti nevyužijete, tak si poslechněte  šedesátoušestou Psí hodinu na rádiu Dráťák, kde vám to Fido ze záznamu sám poví.

Začínalo se v pátek 29. v 17 hodin s deseti prodanými vstupenkami  v předprodeji performancí sdružení filmařů Kunst macht frei, kteří oděni do rouch vzývali svatého šiváZe a promítli nám svůj vtipný filmový počin.
potom už moderátor večera Marek Sobola uvedl prvního účinkujícího Záviše, který nejen, že zahrál největší pecky svého repertoáru, ale se slovy chvály i pokřtil znovuvydání svojí první knihy Oběšený Petr u E&W Records. U křtu mu asistovali Erik Tóth a Havran, který Oběšeného Petra ozdobil svými grafikami. Následovali stále se zlepšující domácí Nicmoc kvintet, po nich milí hosté z Prahy Skrytý půvab byrokracie v čele s charismatickým Jakubem Židem. Dále třebíčský psychedelic band Mongolovy městské sady, oslavující na Lesu dvacáté výročí od svého vzniku křtem desky Rouno pelichá.
Ivoš Krejzek a Mongolovy městské sady. Les - Krákor retrospektiva, 29. a 30. listopadu 2013, Brno - klub Boro, foto Zdeněk Vykydal Ivoš Krejzek a Mongolovy městské sady. Les - Krákor retrospektiva, 29. a 30. listopadu 2013, Brno - klub Boro, foto Zdeněk Vykydal
Tato deska vydaná u E&W records ve speciální sběratelské edici 30ks k dnešnímu dni již rozebraná obsahuje pravěké skladby Mongolů. Rouno jsem spolu s kluky z kapely pokřtil já. Třešničkou na dortu večera byli předchůdci Skrytého půvabu byrokracie již zaniklí Ginnungagap. Tito v rámci jedinečného vystoupení uvedli své album Jsem životu děvkou. Jeho křtu se nekonvenčním způsobem ujala básnířka a performerka Jana Orlová a pokřtila ho zlatým deštěm, zvolna stékajícím až na podlahu clubu Boro.
Ginnungagap, Les - Krákor retrospektiva, 29. a 30. listopadu 2013, Brno - klub Boro, foto Zdeněk Vykydal Ginnungagap, Les - Krákor retrospektiva, 29. a 30. listopadu 2013, Brno - klub Boro, foto Zdeněk Vykydal
Druhý den po avízované neúčasti Narajamy nevystoupila ani Sibérija. Obě skupiny zastoupil spolehlivý ST band. Mezi produkcí nejlepší brněnské alternativy Hrozně pokřtil démonický Emir Chali s neméně démonickým Fidem retrospektivní foto knihu s DVD mapující dění loňských oslav desátého výročí E&W records. Po Hrozně nastoupilo nenapodobitelný Špinavý nádobí, který předvedlo takovej bigboš, že roztančilo i dnes již pamětníka Miru Olšanského.
Závěr večera a také celého retrospektivního festivalu Les připadlo Kabaretu Dr. Caligariho a ten v rámci ladění nástrojů na malou chvíli doprovodil i okouzlujícího Marka Sobolu, tentokrát bohužel bez rudé košile, aby si zavzpomínal jaké to bylo, když ještě hrávala jeho Kapela Sobola……

Ivoš Krejzek
básník a účastník akce

A nějaké momentky z akce: