Y A E O S NT X RR R 28. LISTOPADU 2013

Tomáš Vtípil představí v brněnském Kabinetu múz za účasti Miloslav Ištvan Quartett své nové album Syntax Error.


Tomáš Vtípil, výrobce hluku, skladatel filmové a scénické hudby, performer a člen několika uskupení napříč hudebními žánry (např. DG 307, Urband), představí po třech letech od vydání svého debutového LP nové elektroakustické album Syntax Error.

Premiérové uvedení se uskuteční 28. 11. v brněnském Kabinetu múz. Na interpretaci Vtípilovy kompozice se budou podílet Miloslav Ištvan Quartett, jedno z nejvýraznějších tuzemských smyčcových kvartetů, které se zaměřuje na soudobou vážnou hudbu.

Právě na kontrastu a vzájemné kontaminaci zdánlivě neslučitelných hudebních celků – na jedné straně reprezentovaných soudobou artificiální hudbou, na straně druhé specifickým „hiphopem“ – je koncept Syntax Error založen. „Může-li si primitivní bigbít hrát na komorní hudbu, může si též soudobá kompozice hrát na hiphop. Zdánlivě chybová vzájemná kontaminace vede k novému typu posluchačského zážitku,“ uvádí Vtípil. „Přínos této metody nespočívá v angažovanosti nebo revolučnosti, ale v radikální, do důsledků dovedené obyčejnosti,“ dodává.

Syntax Error se stane nástupcem Vtípilova debutového alba Do Not Eat – Throw Away z roku 2010, které se u recenzentů setkalo s mimořádně pozitivním ohlasem. Po brněnské premiéře bude hudebník nový materiál prezentovat 5. 12. v banskobystrickém Klubu 77, 6. 12. v košické Tabačce a 14. 12. v pražském Klubu Final.

Tomáš Vtípil (32) je brněnský multiinstrumentalista, skladatel filmové a scénické hudby a člen několika hudebních skupin. Jednou z nich je i legendární undergroundová formace DG 307, jejíž kritikou ceněné letošní album má Vtípil po hudební stránce na svědomí. Za hudbu k filmu Pouta režiséra Radima Špačka byl nominován na Českého lva. Z poslední doby lze zmínit například spolupráci s Monikou Načevou na baletu Gustav Klimt, který je nyní uváděn v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, či uvedení jeho hudebního kusu Nápěvy domova v rámci letošního ročníku mezinárodního festivalu Expozice nové hudby. Vtípilova sólová elektroakustická tvorba se vyznačuje nadhledem, s jakým se vymyká všem žánrovým klišé.

Miloslav Ištvan Quartett je smyčcové kvarteto, které se soustředí na interpretaci soudobé vážné hudby. Soubor vznikl v roce 2008 a název si dal při příležitosti koncertu ze skladeb brněnského skladatele Miloslava Ištvana. Navzdory relativně krátkému působení již těleso získalo renomé a vystoupilo např. na festivalech Janáček Brno, Expozice nové hudby, Forfest či Sonic Evocation. V listopadu 2013 pokřtilo kvarteto svou třetí CD nahrávku.

Petr Dimitrov